Kovařík: O vojne medzi SIS a Policajným zborom sa rozhodne nedá hovoriť

0
policajný prezident Peter Kovařík (Foto: SITA/Branislav Bibel)

Policajný prezident Peter Kovařík nepripúšťa medializovanú teóriu o „vojne“ medzi políciou a Slovenskou informačnou službou (SIS) týkajúcu sa vyšetrovania sledovaných trestných káuz. Ako uviedol v rozhovore pre spravodajský portál Webnoviny.sk, vo vzťahu oboch zložiek sa dá stále hovoriť o spolupráci. SIS si podľa Kovaříka plní svoje povinnosti, ktoré jej ukladá zákon.

„Hľadáme samozrejme spôsob spolupráce tak, aby bola efektívna tá spolupráca a výmena informácií. Myslím, že to aj predstavitelia deklarovali, že nikto nemá záujem rozbíjať tento vzťah,“ povedal Kovařík s tým, že vzájomný vzťah týchto zložiek je obojstranne prospešný. „Samozrejme, každý má úplne iné východiskové pozície a úplne iné metódy práce, čiže v tomto smere dochádza aj k istým diskusiám,“ povedal policajný prezident. Diskusie podľa neho zahŕňajú napríklad problematiku rozsahu ochrany utajovaných skutočností a to, kedy a akým spôsobom je ochranu možné prelamovať. „Súhlasím s tým, že nemožno prelamovať metódy spôsobu práce trestným konaním, aby sme neodkrývali tie činnosti, ktoré má spravodajská služba vykonávať,“ zdôraznil.

policajný prezident Peter Kovařík (Foto: SITA/Branislav Bibel)

Na druhej strane, vyšetrovatelia aj prokurátori podľa policajného prezidenta v prípade trestného stíhania verejne činných osôb majú právny názor na rozsah ochrany utajovaných skutočností. „Posudzoval to súd v jednotlivých kauzách. Z toho všetkého treba urobiť ponaučenie, zovšeobecnenie záverov, aby nedochádzalo k zbytočným diskusiám výkladu zákona z uhla pohľadu jednotlivých inštitúcií,“ zdôraznil Kovařík s tým, že takáto situácia „nevytvára veľkú pohodu“. „Ale o vojne medzi SIS a Policajným zborom sa rozhodne nedá hovoriť,“ dodal Kovařík.

- Reklama -