utorok, 26 októbra, 2021
11.8 C
Bratislava
ÚvodArénaIrán: Konajú sa prezidentské voľby, v ktorých sa očakáva nízka účasť a...

Irán: Konajú sa prezidentské voľby, v ktorých sa očakáva nízka účasť a víťazstvo konzervatívneho kandidáta

 V Iráne sa v piatok začali prezidentské voľby, v ktorých sa očakáva víťazstvo chránenca najvyššieho duchovného vodcu ajatolláha Alího Chámeneího. Sprevádza ich apatia verejnosti a výzvy na bojkot.

Štátna prieskumná agentúra a analytici pasujú za favorita spomedzi štvorice kandidátov konzervatívneho šéfa iránskej justície Ebráhíma Raísího. Jediným umierneným medzi nimi je bývalý guvernér iránskej národnej banky Abdolnáser Hemmatí. Ten však nedokázal získať podobnú podporu ako odchádzajúci Hasan Rúhání, ktorý už kandidovať nemohol, pretože slúži druhé funkčné obdobie.

Foto: SITA/ AP Photo/Ebrahim Noroozi

Ak Raísí zvíťazí, bude prvým iránskym prezidentom v úrade, na ktorého sa ešte pred nástupom do funkcie vzťahujú americké sankcie pre jeho podiel na masových popravách politických väzňov v roku 1988 a tiež pôsobenie na čele medzinárodne kritizovanej iránskej justície.

Volebné miestnosti sa otvorili o siedmej ráno miestneho času a ako prvý v Teheráne odvolil ajatolláh Alí Chámeneí, ktorý ľudí vyzval, aby išli voliť. Hlasovanie však sprevádza apatia po tom, ako rada pod jeho vedením zamietla kandidatúru stoviek záujemcov, vrátane reformistov a ľudí spriaznených s Rúháním.

V približne 80-miliónovom Iráne je viac ako 59 miliónov oprávnených voličov, no prieskumné agentúry odhadujú očakávanú účasť len na 44 %, čo je najmenej od Islamskej revolúcie v roku 1979.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 460,281 +2,850 Dnes Úmrtí 12,935 +18 Dnes Uzdravení 414,563 Infikovaných 32,783 Last updated: 26. októbra 2021 - 16:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img