streda, 4 augusta, 2021
22.8 C
Bratislava
ÚvodArénaLondýn požiadal EÚ o predĺženie ochrannej lehoty pri kontrolách tovaru

Londýn požiadal EÚ o predĺženie ochrannej lehoty pri kontrolách tovaru

 Spojené kráľovstvo požiadalo o odklad v súvislosti s uskutočňovaním niektorých pobrexitových obchodných kontrol, ktoré spôsobujú napätie medzi Britániou a Európskou úniou i nestabilitu v Severnom Írsku.

Londýn začiatkom tohto roka nahneval Brusel, keď sa rozhodol jednostranne predĺžiť ochrannú lehotu pri kontrolách tovaru prepravovaného medzi Britániou a Severným Írskom aj na obdobie od 1. apríla, čo podľa EÚ predstavuje porušenie tzv. severoírskeho protokolu.

Účelom severoírskeho protokolu bolo zabezpečiť po brexite otvorenú hranicu medzi Severným Írskom a Írskom. Ochranná lehota na kontroly poľnohospodársko-potravinárskych výrobkov vstupujúcich do Severného Írska mala vypršať na konci marca, no britská vláda sa ju rozhodla predĺžiť do októbra.

Ako uviedla Európska komisia, Briti teraz oficiálne požiadali o posunutie tohto termínu do 30. septembra. EÚ informovala, že požiadavku Británie zváži. Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, ktorý vedie vyjednávací tím EÚ v záležitostiach brexitu, by sa mal v dohľadnom čase stretnúť s britským náprotivkom Davidom Frostom, aby prediskutovali túto tému.

Spomenuté kontroly narušili krehkú politickú rovnováhu v Severnom Írsku, časti Spojeného kráľovstva, kde sa niektorí obyvatelia považujú za Britov a iní za Írov, pričom tvrdé hranice by mohli narušiť írsky mierový proces.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,845 +94 Dnes Úmrtí 12,541 Uzdravení 379,644 Infikovaných 660 Last updated: 4. augusta 2021 - 15:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -