NAKA zadržala podpredsedu MH Manažment Andreja Holáka

0
Andrej Holák (Foto: TASR)

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala podpredsedu spoločnosti MH Manažment Andreja Holáka. Informáciu ako prvá priniesla televízia TA3. Podľa nej zadržanie súvisí s obstarávaním IT systému pre finančnú správu. Holák v minulosti pôsobil ako podpredseda Úradu pre verejné obstarávanie, ale aj ako vedúci služobného úradu Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR a zastupoval štát vo viacerých dozorných radách, napríklad v Národnej diaľničnej spoločnosti či Letisku M. R. Štefánika.

Hovorca Prezídia Policajného zboru SR Michal Slivka potvrdil, že NAKA aktuálne vykonáva procesné úkony v rámci policajnej akcie s krycím názvom Mýtnik II. „Vyšetrovateľ už obvinil šesť osôb z trestných činov legalizácie príjmu z trestnej činnosti, ale aj z korupcie a z machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe. Zadržali sme dve osoby,” dodal. Viac informácií v tomto štádiu vyšetrovania podľa neho nie je možné poskytnúť.

Samotný MH Manažment, kde aktuálne Holák pôsobí, vyjadril nad jeho zadržaním ľútosť. „Keďže nemáme žiadne informácie, k prípadu sa nevyjadrujeme. Urobíme tak až po vyjasnení situácie,” povedala pre agentúru marketingová manažérka spoločnosti Denisa Rumanová.

Ministerstvo hospodárstva SR podľa zverejneného stanoviska nemá bližšie informácie k zadržaniu Andreja Holáka. „Podľa medializovaných informácií jeho zadržanie však nesúvisí s jeho aktuálnou pozíciou a ani prácou v MH Manažmente. Nové vedenie MH Manažmentu v prípade pána Holáka uplatnilo manažérsky prístup a v spoločnosti zostal pracovať preto, aby bola zachovaná kontinuita. Ak to bude potrebné, NAKA môže počítať s našou plnou súčinnosťou,” reagoval na aktuálnu situáciu rezort.

Predseda výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Peter Kremský z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) označil Holáka za priameho nominanta ministra hospodárstva Richarda Sulíka. Podľa neho ho on sám, ale aj vtedy premiér Igor Matovič upozorňovali na „toxickosť” dnes zadržaného Holáka a fakt, že v ére Smeru-SD patril k najvplyvnejším úradníkom. „Naše podozrenia sa potvrdili, toxickí ľudia zostávajú toxickými, aj keď obrátia kabát a prejdú na druhú stranu,” skonštatoval Kremský.

On sám pritom nerozumie postupu šéfa koaličnej strany Sloboda a Solidarita a nechápe, prečo Holáka neodvolal. O príčinách takéto konania nechcel špekulovať. „Ak sa hovorí o kontinuite, tak sa pýtame, o akú kontinuitu ide,” poznamenal krátko. Zároveň vyzval ministra hospodárstva Richarda Sulíka, aby sa postavil čelom k vzniknutej situácii a aby odvolal Holáka z jeho súčasnej funkcie, a zároveň, aby odvolal aj prípadných ďalších nominantov prepojených s predchádzajúcimi vládami.

- Reklama -