EÚ: Úniu znepokojuje, že Grécko používa proti migrantom zvukové delo

0
Ilustračná snímka. Migranti čakajú na očkovanie proti covid-19 vakcínou Johnson and Johnson v utečeneckom tábore na gréckom ostrove Lesbos (Foto: SITA/ AP Photo/Panagiotis Balaskas)

Európska únia vo štvrtok vyjadrila znepokojenie nad tým, že Grécko používa zvukové delo na vystrašenie migrantov smerujúcich na jeho územie.

Ako uviedol hovorca Európskej komisie Adalbert Jahnz, únia „so znepokojením berie na vedomie správy v médiách týkajúce sa systému zvukového dela“ a bude požadovať informácie z Atén o jeho použití.

Agentúra AP v pondelok informovala, že grécka pohraničná polícia používa akustické zariadenia vydávajúce ohlušujúci zvuk. Podľa Jahnza členské krajiny EÚ ako Grécko sa môžu rozhodnúť, ako budú spravovať svoje hranice, no ich metódy „by mali zodpovedať európskym základným právam vrátane práva na dôstojnosť“.

„Opatrenia musia byť primerané a rešpektovať základné práva,“ uviedol v súvislosti s politikou neposielania ľudí späť za hranice, ktoré prekročili, skôr ako dostanú možnosť požiadať o azyl.

- Reklama -