Odsúdený Kočner vypovedá ako svedok v kauze Štefana Ágha

0
Štefan Ágh ( Foto: TASR)

V kauze falšovania takzvaných televíznych zmeniek, v ktorej čelí obžalobe Štefan Ágh, dnes na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku vypovedá právoplatne odsúdený podnikateľ Marian Kočner. Ten bol v rovnakej kauze, ale v separátnom súdnom procese odsúdený na 19 rokov väzenia.

Pred súdom dnes svoju výpoveď začal, podobne ako vo vlastnom procese, opisom takzvanej kauzy Gamatex, ktorá sa týkala sporov o vlastníctvo televízie Markíza v období 1997 až 2000. Kočner podľa vlastných slov pomáhal svojmu známemu Silošovi Pohankovi vymôcť pohľadávku, ktorú mal voči Markíze a jej šéf Pavol Rusko mu ju odmietal uznať. Pohanka nakoniec svoju pohľadávku previedol práve na Kočnera.

Následne Kočner podľa vlastných slov navrhol Ruskovi, aby mu pohľadávku vyplatil prostredníctvom reklamného času v televízii. Ten však o takéto riešenie situácie podľa neho nemal záujem. Štefan Ágh, ktorý sa vo veci angažoval ako právnik, vtedy podľa Kočnera navrhol, aby vec riešili exekúciou. Konateľmi Slovenskej televíznej spoločnosti, ktorá vlastnila vysielaciu licenciu Markízy, sa tak stali práve Kočner a Štefan Ágh. To vyústilo do medializovaných udalostí v Markíze v roku 1998.

Prokurátor Ján Šanta v tejto súvislosti konštatoval, že svedok obsiahlou výpoveďou pojednávanie zdržiava. Predseda senátu však Kočnerovi umožnil pokračovať.

Kočner pokračoval, že vo veci sa následne angažoval advokát Ernest Valko, ktorý bol vtedy členom licenčnej rady. Ten podľa neho navrhol, aby Pavol Rusko a americkí akcionári Markízy za účelom získania licencie naspäť vyplatili Kočnera a Štefana Ágha sčasti v hotovosti a sčasti v zmenkách, ktorých vyplatenie žiadali na súde v roku 2015. „Pre nás bol doktor Valko dostatočnou garanciou toho, že všetko je v poriadku,” povedal svedok. Zároveň Kočner odmietol odpovedať na otázky procesných strán, keďže v prípade svojho vlastného odsúdenia pre falšovanie zmeniek nevyčerpal mimoriadne opravné prostriedky. „Niektoré veci si chceme nechať aj na opravné prostriedky,” dodal Kočner. Obžalovaný Štefan Ágh označil jeho výpoveď za pravdivú.

Podľa obžaloby Štefan Agh v bližšie neurčenom období od roku 2013 do roku 2016 po dohode s podnikateľom Marianom Kočnerom a bývalým riaditeľom TV Markíza Pavlom Ruskom vytvoril dve zmenky, ktoré boli datované do júna 2000. Jedna zo zmeniek bola v hodnote osem miliónov eur, druhá 26 miliónov eur. Vyplatenia zmeniek sa na súde následne domáhala spoločnosť Správa a inkaso zmeniek Mariana Kočnera, vyplatiť ich mal Rusko ako žalovaný v prvom rade a spoločnosť Markíza Slovakia ako žalovaný v druhom rade. Štefan Agh sa svojím konaním podľa prokuratúry dopustil obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov.

Marianovi Kočnerovi a Pavlovi Ruskovi uložil ŠTS v roku 2020 v rámci kauzy zmenky tresty zhodne po 19 rokov väzenia. Najvyšší súd SR tresty potvrdil na verejnom zasadnutí 12. januára tohto roku.

- Reklama -