nedeľa, 17 októbra, 2021
12.9 C
Bratislava
ÚvodArénaPrieskum: Vakcína od Pfizeru v dôveryhodnosti vedie, Sputnik si opäť pohoršil

Prieskum: Vakcína od Pfizeru v dôveryhodnosti vedie, Sputnik si opäť pohoršil

Najväčšiu dôveru v účinnosť a bezpečnosť vakcíny majú Slováci stále k vakcíne Comirnaty od spoločností Pfizer/Biontech. Opätovne sa umiestnila na prvej priečke spomedzi siedmich vakcín proti ochoreniu COVID-19, ktoré sú registrované alebo ich aktuálne posudzuje Európska lieková agentúra (EMA). Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Nielsen Admosphere, ktorý pre agentúru SITA realizovala od 20. do 26. mája tohto roka na vzorke 510 respondentov internetovej populácie staršej ako 15 rokov. Druhú pozíciu v dôveryhodnosti si rovnako udržala aj vakcína Moderna. Ruská vakcína Sputnik V sa umiestnila v porovnaní s predošlým prieskumom zhodne na tretej priečke, dôveruje jej však opäť menej Slovákov.

Najdôveryhodnejšia vakcína pre Slovákov je podľa prieskumu opäť Comirnaty od spoločností Pfizer/Biontech, v jej účinnosť a bezpečnosť veria dve tretiny z nich. Najväčšiu dôveru si získala u 15 až 24 ročných, z tejto vekovej kategórie jej dôveruje až 83 % respondentov. Prieskum potvrdil dôveru v túto vakcínu najmä u vysokoškolsky vzdelaných obyvateľov.

Vakcína Moderna si v prieskume veľmi mierne pohoršila, potvrdila však svoju pozíciu druhej najdôveryhodnejšej očkovacej látky. Dôveruje jej 56 % opýtaných, porovnateľne muži aj ženy. Aj táto vakcína v dôveryhodnosti a účinnosti vedie u vzdelanejších Slovákov.

Dôvera v ruskú vakcínu Sputnik V znovu klesla. Kým v minulo-mesačnom prieskume mala dôveru u takmer polovice obyvateľov, v máji sa tak vyjadrili dve pätiny respondentov. Viac pritom v jej účinnosť a bezpečnosť dôverujú muži ako ženy. Najviac jej dôveruje veková skupina 55 a viac ročných. Neregistrovaná vakcína Sputnik V má však vekové obmedzenie, na Slovensku ju môžu dostať len osoby vo veku od 18 do 60 rokov.

Na štvrtej priečke v dôveryhodnosti sa umiestnila vakcína Janssen od Johnson & Johnson. Vakcína, ktorou sa na Slovensku zatiaľ neočkuje, aj napriek tomu, že ňou už štát disponuje, tak predbehla aj vakcínu AstraZeneca. Janssen si v prieskume o niečo polepšil, kým naposledy mu dôverovala pätina respondentov, aktuálne tak odpovedala už bezmála tretina opýtaných.

Vakcíne AstraZeneca nedôveruje až 60 % Slovákov. Podobne ako Sputnik V, aj AstraZeneca si v prieskumoch dôveryhodnosti opakovane pohoršila. Najmenšiu dôveru má u 35 až 44 ročných, najmenej jej dôverujú respondenti so základným alebo stredoškolským vzdelaním bez maturity.

V prieskume sa opäť nevedela vyjadriť k účinnosti a bezpečnosť vakcín CureVac a Novavax takmer polovica opýtaných. Obe vakcíny stále posudzuje EMA, napriek tomu si už Novavax získal dôveru 14 % Slovákov, CureVac takmer 11 %.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 17. októbra 2021 - 15:33 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img