nedeľa, 5 decembra, 2021
0.2 C
Bratislava
ÚvodArénaGenerálny riaditeľ a širšie vedenie Lesov SR vyzývajú Mičovského na stiahnutie demisie

Generálny riaditeľ a širšie vedenie Lesov SR vyzývajú Mičovského na stiahnutie demisie

Generálny riaditeľ Lesov SR Tomáš Čuka a širšie vedenie tohto štátneho podniku vyzývajú ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského, aby stiahol svoju demisiu. Minister má podľa nich váhou svojej autority zariadiť naplnenie viacerých bodov výzvy, ktorú zverejnili predstavitelia Lesov SR. V nej sa uvádza napríklad požiadavka na zastavenie novely zákona o ochrane prírody a krajiny, na základe ktorej majú byť lesy v národných parkoch prevedené pod správu Štátnej ochrany prírody SR. Tiež požiadavka na zavŕšenie pripravovanej reformy štátneho podniku Lesy SR na moderný, pružný a kvalitne manažovaný podnik s primeranou organizačnou štruktúrou a orientáciou na prírode blízke hospodárenie v lesoch a iné. Štátny podnik o tom informoval v stredu.

Zamestnanci podniku vyjadrujú kategorický nesúhlas s poslaneckým návrhom novely zákona o ochrane prírody a krajiny. Pokladajú ho za nesystémový, neuvážený krok nepodložený žiadnou štúdiou sociálno-ekonomických dopadov, ktorý spôsobí škody na majetku SR. Trvajú na naplnení záväzku vlády SR uvedenom v jej programovom vyhlásení: „Dlhodobý spor lesníkov s ochranármi vyriešime v prospech lesa. Základom bude vypracovanie jednotného zákona o lesoch a ochrane prírody, ktorý odstráni súčasné rozpory.“ Poslanecká novela je podľa zamestnancov Lesov SR v príkrom rozpore s týmto záväzkom vlády. Žiadajú tiež, aby bol zároveň rešpektovaný záväzok, deklarovaný v Programovom vyhlásení vlády, že „všetky sporné otázky sa budú posudzovať spoločným expertnými skupinami lesníkov, ochranárov, krajinárov i ekonómov.“

Lesníci vo výzve ďalej vyjadrujú podporu zamestnanosti v najmenej rozvinutých vidieckych oblastiach a regiónoch v lesnom hospodárstve a drevospracujúcom priemysle. Podpisy zamestnancov štátneho podniku, ktorí výzve vyjadria podporu, budú sčítané do zajtra po 15-stej hodine. Podporu k vyššie uvedeným bodom výzvy vyjadrili svojimi podpismi aj zamestnanci TANAP-u a LPM Ulič.

Aj Zväz spracovateľov dreva SR (ZSD) sa stavia za požiadavku lesníkov na zotrvanie Mičovského vo funkcii a podporuje ich výzvu. „Obraciame sa týmto aj na Zuzanu Čaputovú, prezidentku Slovenskej republiky, aby neprijala demisiu ministra Jána Mičovského, ktorého nielen lesníci, ale aj spracovatelia dreva vnímajú ako čestného a priameho človeka, odborne fundovaného na dotiahnutie ozdravných procesov v pestovaní a ochrane lesov na Slovensku,” uviedol v reakcii ZSD. Zároveň dodal, že už niekoľko mesiacov upozorňuje na neľahkú situáciu malých a stredných spracovateľských píl, ktorej čelia vďaka celosvetovej cenovej kalamite.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 722,108 Úmrtí 14,771 Uzdravení 587,642 Infikovaných 119,695 Last updated: 5. decembra 2021 - 02:55 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img