Klub 500: Ak štát stopne v lete pomoc, firmy budú musieť prepúšťať

0
Tibor Gregor, výkonný riaditeľ Klubu 500 (Foto: SITA/Michal Burza)

Klub 500 kritizuje zámer štátu poskytovať od júla príspevky na udržanie pracovných miest len v najhorších okresoch podľa COVID automatu a v tých prevádzkach, ktoré boli rozhodnutím hygienika zatvorené. Zmena schémy štátnej pomoci podľa združenia najväčších slovenských zamestnávateľov opäť poškodí tých, ktorí napĺňajú štátny rozpočet. Firmy toto rozhodnutie považujú za nedomyslené a vyzývajú vládu, aby zachovala súčasnú formu štátnej pomoci do konca roka, keďže od 1. januára 2022 má nastúpiť systém trvalého kurzarbeitu.

„Pomoc na udržanie pracovných miest je v princípe „investícia“ štátu na zabezpečenie svojich budúcich príjmov, z ktorých krajina funguje. Matematika je teda jednoduchá. Ak podnik udrží pracovné miesto a zamestnanca neprepustí, ten neskončí na úrade práce a nebude odkázaný na dávky od štátu. Práve naopak, pri udržaní pracovného miesta sa štátu investícia vráti v podobe zaplatených daní a odvodov a štát je tak „ziskový“. Nová schéma štátnej pomoc ale prinesie úplný opak,“ upozorňuje výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Ak štát podľa združenia nepodá firmám pomocnú ruku, tie budú musieť z dôvodu pretrvávajúcej krízy alebo neistoty prepúšťať. Po ďalšej vlne pandémie sa tak údajne môže stať, že priemysel sa ocitne v rovnakej situácii ako gastro sektor, ktorý momentálne zápasí s nedostatkom kvalifikovaných zamestnancov. Zmeny pravidiel navyše prichádzajú podľa Klubu 500 v najhoršom období, keď firmy v dôsledku krízy čelia rekordnému rastu cien energií, vstupných surovín a materiálov. A tiež v čase, kedy nie je možné pretaviť uvedené nárasty vstupov do predajných cien.

Zamestnávateľom sa taktiež nepáči, že podniky prichádzajú o možnosť uchádzať sa o príspevky na udržanie pracovných miest pol roka pred tým, ako začne platiť trvalý kurzarbeit. „Je to veľmi zlé rozhodnutie, lebo spôsobí chaos. Akú má logiku rušiť podporu pre firmy na základe poklesu tržieb, ak teraz táto podpora je, pol roka tu nebude a budúci rok s príchodom zákona o kurzarbeite tu znova bude?! Nehovoriac o tom, aké bude zmätočné sa riadiť pri priznávaní štátnej pomoci firmám podľa COVID automatu, ktorý sa každý týždeň mení,“ uzavrel Gregor.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu