ZMOS žiada stiahnutie poslaneckého návrhu novely školského zákona

0
riaditeľ kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák. Foto: TASR

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) žiada stiahnutie poslaneckého návrhu novely školského zákona. Dôvodom sú zásadné nedostatky, ktoré združenie vidí v návrhu novely. ZMOS to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslal ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák. Návrh novely školského zákona z dielne skupiny koaličných poslancov podľa združenia zavádza do školského zákona nesystémové prvky a hrubo zasahuje do kompetencií samospráv. ZMOS k návrhu adresoval sedem zásadných pripomienok. Kritizuje najmä fakt, že návrh novely ukladá samosprávam nové povinnosti, no zároveň nerieši pokrytie nákladov, ktoré sú s novými úlohami spojené.

„Žiadame, aby sa problém povinného predprimárneho vzdelávania riešil komplexne, po absolvovaní odbornej diskusie a vládnym návrhom zákona, ktorý bude takú závažnú systémovú zmenu v systéme výchovy a vzdelávania riešiť v súlade s kompetenciami a možnosťami štátu a v súlade s kompetenciami a možnosťami samosprávy,“ povedal Zdenko Krajčír, expert ZMOS na školstvo.

Združenie zároveň žiada upraviť legislatívu tak, aby bolo povinné predprimárne vzdelávanie detí od piatich rokov zaradené do systému preneseného výkonu štátnej správy v školstve rovnako, ako povinná školská dochádzka. Povinné predprimárne vzdelávanie je zavedené celoplošne pre všetkých zákonných zástupcov päťročných detí. Podľa ZMOSu tak jednoznačne ide o úlohu štátu. Ten by teda mal náklady s ňou spojené samospráve hradiť.

„V návrhu zákona sa dokonca navrhuje, že štát prostredníctvom orgánov miestnej štátnej správy v školstve bude mať kompetenciu určovať materskú školu, ktorá bude musieť prijať dieťa na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania bez ohľadu, či dieťa má trvalý pobyt v obci, ktorá si materskú školu zriadila, alebo nie. A to je jednoducho neprípustné,“ dodal Krajčír.

Postoj ZMOSu v tejto otázke podporuje aj Únia Miest Slovenska. „ÚMS podporila návrhy ministerstva školstva na vznik špecializovanej štátnej správy v školstve preto, aby sa mohla uskutočniť komplexná reforma regionálneho školstva a nie preto, aby si takýmto spôsobom centrálna vláda posilňovala pozíciu v území,” uvádza sa vo vyhlásení únie s tým, že zverejnenie novely považujú za podraz zo strany rezortu školstva. „Ide o zásadný zásah do pôvodnej koncepcie a je preto nevyhnutné riešiť túto problematiku komplexne a spoločnou diskusiou, ku ktorej rezort školstva vyzývame,” dodala ÚMS.

- Reklama -