Macron varoval, že stiahne francúzskych vojakov z afrického štátu Mali

0
Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: TASR/AP

Francúzsky prezident Emmanuel Macron varoval, že jeho krajina stiahne vojakov z afrického štátu Mali v prípade, že politická nestabilita spôsobí väčšiu islamistickú radikalizáciu. Informoval o tom spravodajský portál BBC.

Francúzsko má v oblasti Sahelu 5100 vojakov, ktorí predstavujú frontovú líniu vo vojne proti islamským militantom operujúcim v oblasti. Francúzske jednotky od roku 2013 podporujú sily v Mali, Mauritánii, Nigeri, Burkine Faso a Čade v boji s týmito ozbrojencami.

Macron pre noviny Le Journal du Dimanche uviedol, že regionálnym vodcom viackrát povedal, že Francúzsko nepodporí krajiny, kde neexistuje demokratická legitimita alebo prechod k nej, a že Francúzsko nemá v úmysle ponechať svoje jednotky v Afrike navždy.

V západoafrickom Mali sa nedávno uskutočnil druhý štátny prevrat v priebehu deviatich mesiacov. Po tom, ako vzbúrení vojaci zatkli dočasného prezidenta Baha Ndawa i tamojšieho premiéra Moctara Ouanea a tí neskôr pod možným nátlakom rezignovali, sa moci chopil vodca vlaňajšieho puču Assimi Goita.

Ten síce dávnejšie sľúbil, že v roku 2022 zorganizuje nové voľby, no takáto demonštrácia sily prináša pochybnosti, či sa hlasovanie uskutoční bez výraznejšieho zásahu junty, ktorá minulý rok v auguste zvrhla posledného demokraticky zvoleného prezidenta Ibrahima Boubacara Keitu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu