Na budúci mesiac odletí na novú čínsku vesmírnu stanicu trojčlenná posádka astronautov

0
Na fotografii, ktorú urobil čínsky rover Zhurong Mars a ktorú sprístupnil Čínsky národný vesmírny úrad (CNSA) v stredu 19. mája 2021, sú nasadené solárne panely a anténa roveru, keď je rover na svojom pristávači na povrchu Marsu. Čína pristála s kozmickou loďou na Marse prvýkrát v sobotu, čo je počin, ktorý je technicky náročnejší ako pristátie na Mesiaci. Je to posledný krok vpred pre ambiciózne ciele Číny vo vesmíre. (Foto: SITA/CNSA via AP)

Čína vypustila na obežnú dráhu Zeme hlavný modul jej prvej stálej vesmírnej stanice pred mesiacom – 29. apríla. V sobotu k nemu zamierila nákladná raketa Tchien-čou-2, ktorá viezla palivo, skafandre, vybavenie pre astronautov a zásoby jedla.

Čínska vesmírna stanica, ktorá je navrhnutá na minimálne desaťročnú prevádzku, by mala v čase dokončenia vážiť zhruba 66 ton. To je výrazne menej ako Medzinárodná vesmírna stanica (ISS), ktorá by po dokončení mala vážiť okolo 450 ton.

Očakáva sa, že s Čínou na experimentoch na vesmírnej stanici budú spolupracovať európske štáty aj Organizácia Spojených národov (OSN). Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) musí pre nadviazanie kontaktu s čínskym vesmírnym programom dostať povolenie od Kongresu Spojených štátov, ten sa však v tejto súvislosti zdráha.

Čína má ambiciózny vesmírny program. V roku 2003 vyslala na obežnú dráhu prvého astronauta a neskôr tam poslala aj vesmírnu stanicu. V roku 2019 sa stala prvou krajinou, ktorá pristála s roverom na odvrátenej strane Mesiaca a minulý rok odtiaľ priviezla prvé vzorky od 70. rokov minulého storočia. Vlani zase úspešne poslala ďalší rover na Mars.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu