Koľko miliónov sa vynaložilo za MOM-ky a koľko ešte budú stáť? Ministerstvo zdravotníctva sa vyhýba číslam

0
minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) Foto: TASR

Ministerstvo zdravotníctva SR nechce komentovať, koľko sa doteraz vynaložilo na antigénové testovanie a koľko sa ešte vynaloží. Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová neodpovedala na otázku, koľko už štát zaplatil za mobilné odberové miesta (MOM) a dokedy ich plánuje financovať. „Testovanie bolo v čase vážnej epidemickej situácie účinnou prevenciou na zachytenie vírusu u bezpríznakových ľudí. Tým sa eliminovalo jeho ďalšie nekontrolovateľné šírenie a chránilo sa zdravie a životy ľudí,“ uviedla.

Hovorkyňa rezortu znovu pripomenula, že sa sieť tzv. MOMiek už mierne okresala, skončilo približne 116 miest. „Chceme sieť MOM v budúcnosti nastaviť v takom rozmere, aby sme v prípade zhoršenia situácie mohli testovanie ľuďom zabezpečiť. Víziou je spojenie antigénového a PCR testovania v jednej MOM. Aktuálne majú antigénové MOM zmluvy platné do 30. júna,“ zopakovala Eliášová.

Rezort aktuálne analyzuje aj možnosti skríningu odpadových vôd a následného PCR testovania, ktoré by umožnilo v predstihu lokalizovať ohniská vírusu a nastavovať opatrenia. Regionálne úrady verejného zdravotníctva už monitoring odpadových vôd robia a podľa ministerstva sa javí ako účinný nástroj. Testovanie sa bude pri zhoršení epidemickej situácie a prípadného vzniku ohniska realizovať aj na konkrétnych školách či vo veľkých podnikoch.

Foto: TASR
- Reklama -