Ratingová agentúra Fitch zlepšila výhľad automobilky Volkswagen

0
Na archívnej snímke z 5. októbra 2015 je logo nemeckej automobilky Volkswagen na predajni spoločnosti v Berlíne. (Autor: TASR)

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch zmenila výhľad nemeckej automobilky Volkswagen na pozitívny zo stabilného a jej dlhodobý emisný rating (IDR) potvrdila na úrovni BBB+. Zmena výhľadu podľa agentúry odzrkadľuje obnovenie povesti lepšieho firemného riadenia. Dlhodobý IDR odzrkadľuje silný finančný profil Volkswagenu, ktorý zostal mimoriadne odolný počas emisného škandálu od roku 2015 aj počas pandémie.

Prevádzková marža skupiny v roku 2020 klesla na 4,3 percenta z úrovne 6,7 percenta v roku 2019, ale išlo o lepší výsledok, ako ratingová agentúra predpokladala. „Očakávame, že ziskovosť sa zotaví v roku 2021, keďže tržby sa zlepšujú a skupina pokračuje v snahe o redukciu nákladov, hoci neistota v súvislosti nedostatkom mikročipov a v otázke vývoja predaja elektromobilov v roku 2021 by mohla zotavenie ziskov spomaliť,” konštatovala agentúra.

V SR pôsobí Volkswagen Slovakia. Je pilierom slovenského exportu a jedným z najväčších súkromných zamestnávateľov v krajine. Spoločnosť preinvestovala na Slovensku od svojho vzniku už viac ako 4,5 miliardy eur. Okrem vozidiel produkuje prevodovky, komponenty pre prevodovky a podvozky, ako aj zariadenia používané pri výrobe vozidiel.

- Reklama -