Himaláje: Švajčiar a Američan sú prvé tohtoročné obete pod Mount Everestom

0
Najvyššiu horu sveta Mt. Everest je vidno z cesty do Kalapattharu v Nepále. Švajčiarsky horolezec a Američan sú prvé obete tejto sezóny. (Foto: AP Photo/Tashi Sherpa, File)

Najvyššia hora sveta Mount Everest v Himalájach si vyžiadala prvé dve tohtoročné obete. Zahynuli Švajčiar Abdul Waraich a Američan Puwei Liu. Štyridsaťjedenročný Waraich dosiahol vrchol, ale potom ho zastihli zdravotné ťažkosti pri zostupe. “Keď sme zistili, že má problémy, poslali sme za ním dvoch šerpov s kyslíkom aj jedlom. Bohužiaľ, už mu nevedeli pomôcť,” informoval Chhang Dawa, organizátor expedície Seven Summit Treks v Nepále.

Päťdesiatpäťročný americký občan Liu zomrel v najvyššom výškovom tábore na južnom vrchole Mount Everestu. Dostal sa na miesto s názvom Hillary Step medzi južným cípom a vrcholom kopca, ale potom sa musel vrátiť pre totálnu vyčerpanosť a snežnú slepotu. S pomocou členov podporného tímu a dodatkového kyslíka ho priviedli späť do tábora na južnom vrchole, ale v stredu večer zomrel.

Nepálčania neposkytli žiadne ďalšie informácie o mŕtvych horolezcoch, ani členoch ich tímov. Faktom je, že v Himalájach v súčasnosti panuje zlé počasie a účastníci viacerých expedícií boli nútení zostúpiť nižšie. To je aj prípad Slováka Petra Hámora a jeho dvoch rumunských spolulezcov Horiu Colibasana a Mariusa Ganeho. Počas expedície na Dhaulágirí ich zastihla lavína a museli sa vykopať spod snehu. Ešte v nedeľu ich stan zasypal sneh v nadmorskej výške 6800 metrov nad morom a neskôr boli nútení zostúpiť do tábora číslo 1. Spomenuté trio aktuálne vyhodnocuje predpoveď počasia a podľa poveternostných podmienok sa rozhodne, či sa o výstup na Dhaulágirí pokúsi neskôr.

Čo sa týka Mount Everestu (8849 m), vlani tam zrušili celú horolezeckú sezónu z dôvodu protipandemických opatrení v boji s koronavírusom. V tejto sezóne Číňania dovolili výstupy len svojich horolezcov severnou stenou najvyššej hory sveta. Nepál však v plnom rozsahu umožnil návrat horolezcov na Everest a vydal až 408 povolení počas obľúbenej jarnej časti sezóny. Celkovo sa najviac výstupov každý rok očakáva práve v máji, keď tam zvyčajne panuje najlepšie počasie. To však nie je aktuálny prípad.

- Reklama -