Kolíková čelí odvolávaniu z funkcie ministerky spravodlivosti

0
Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) (Foto: TASR)

Mária Kolíková (Za ľudí) dnes bude čeliť odvolávaniu z funkcie ministerky spravodlivosti. Mimoriadna schôdza Národnej rady SR (NR SR), ktorú iniciovala strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD), je od 10:00. Kolíkovej podporu deklarovala strana Za ľudí, Sloboda a Solidarita (SaS) a hnutie Sme rodina. Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) tvrdí, že ich Kolíková nepresvedčila.

Šéf poslaneckého klubu Michal Šipoš verí, že ministerka vysvetlí všetky veci jasne a dôveryhodne, aby nikto nemal pocit, že na Slovensku je niekto rovný a rovnejší. Povedal to na tlačovej konferencii v piatok 7. mája. Podľa neho je veľa otáznikov okolo budovy, v ktorej sídli ministerstvo spravodlivosti. Poslanci OĽaNO však nebudú hlasovať s opozíciou za jej odvolanie.

Opoziční poslanci v návrhu na vyslovenie nedôvery uvádzajú, že od nástupu do funkcie ministerky spravodlivosti Kolíková preukazuje veľkú mieru neodbornosti. „Prakticky všetky návrhy, ktoré predložila, boli podrobené rozsiahlej odbornej kritike a často museli byť dopracované na pôde NR SR,” uviedli. Podľa opozície ministerka zlyhala aj pri tragických udalostiach týkajúcich sa osôb držaných za zvláštnych okolností vo väzbe. „Mária Kolíková je bez akýchkoľvek pochybností spoluvlastníčkou firmy MK Real, s.r.o. Ďalšími spoluvlastníkmi tejto firmy sú brat a matka ministerky a konateľkou je nevlastná sestra ministerky. Konateľka bola v januári 2020 právoplatne odsúdená za spreneveru takmer 16-tisíc eur, ktoré patrili majiteľom bytov v bytových domoch v Moste pri Bratislave, ktoré spravovala rodinná firma Kolíkovcov MK Real, s.r.o.,” doplnili poslanci v návrhu.

- Reklama -