Odborníci varujú: Covid môže viesť k post-pandemickej vlne srdcového zlyhávania

0
Ilustračná fotografia, transplantácia (Autor: TASR/AP)

Pacienti pre pandémiu zrušili až takmer 20 % plánovaných kontrol u kardiológov, čo môže mať dopad na vývoj ochorenia.

Ochorenie COVID-19 môže viesť k post-pandemickej vlne srdcového zlyhávania. Pandémia koronavírusu a strach pacientov pred návštevou ambulancií a nemocníc spôsobili, že pacienti rušili termíny u svojich kardiológov.

Prieskum realizovaný medzi slovenskými kardiológmi napovedá, že pacienti zrušili až takmer 20 % plánovaných kontrol u kardiológov, čo môže mať dopad na vývoj ochorenia. Približne polovica kardiológov v prieskume uviedla, že u pacientov evidujú zhoršenie ich zdravotného stavu v porovnaní s obdobím pred pandémiou.

Odborníci zároveň upozorňujú aj na to, že po COVID-e môže prísť „epidémia“ srdcového zlyhávania ako následok negatívnych dopadov ochorenia COVID- 19 na srdcový sval.

Odborníci pri príležitosti Medzinárodného týždňa o srdcovom zlyhávaní preto vyzývajú na nepodceňovanie príznakov tohto závažného kardiovaskulárneho ochorenia. Len na Slovensku si vyžiada viac ako 3 400 hospitalizačných úmrtí ročne.

Podobne negatívna je aj štatistika počtu hospitalizácií. Práve srdcové zlyhávanie patrí medzi diagnózy, ktoré sa najviac podieľajú na hospitalizáciách. V roku 2019 bolo s touto diagnózou prijatých v slovenských nemocniciach takmer 29-tisíc pacientov.

Aj keď sa za ostatné roky zvýšila miera informovanosti verejnosti o symptómoch tohto ochorenia, Slováci si prejavy chronického srdcového zlyhávania stále mýlia s príznakmi infarktu.

„Správne a včasné rozpoznanie príznakov a skoré zahájenie liečby môže pacientovi výrazne pomôcť žiť dlhší a kvalitnejší život napriek ťažkej diagnóze, akou je chronické srdcové zlyhávanie. Aj preto je dôležité, aby si pacienti všímali príznaky ochorenia a kontaktovali svojho lekára,“ doplnila primárka Oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave Eva Goncalvesová.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu