Afganistan: Taliban sa nezúčastní na plánovanej mierovej konferencii v Turecku

0
Talibanec, ilustračné foto. Autor: iStockphoto

Hovorca Talibanu Muhammad Naím v pondelok povedal, že toto afganské militantné hnutie sa nezúčastní na mierovej konferencii, ktorá sa má uskutočniť tento týždeň v Turecku. Informovala o tom agentúra AP.

 Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken minulý mesiac Talibanu a afganskej vláde predložil návrh mierového plánu, ktorý mali prediskutovať a prehodnotiť a následne prísť do Turecka pripravení uzavrieť dohodu. Naím však uviedol, že Taliban ešte stále o návrhu USA rokuje a nie je pripravený prísť na tohtotýždňové plánované stretnutie. 

Afganská vláda, USA a predstavitelia Turecka plánovali začať mierovú konferenciu v piatok 16. apríla, píše AP. Mala trvať 10 dní.

Nový dátum tejto konferencie určený nebol. Konečný termín pre stiahnutie amerických vojakov z Afganistanu je na základe dohody bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa s Talibanom stanovený na 1. mája, pripomína AP.

Nový prezident Joe Biden je podľa svojich vyjadrení odhodlaný vojnu v Afganistane ukončiť. Spojené štáty sa však usilujú o predĺženie termínu odchodu svojich vojsk o tri až šesť mesiacov, píše AP.
      Blinkenov plán podľa AP žiadal ochranu práv žien a menšín a umožňoval ústavné reformy. Takisto požadoval vytvorenie dočasnej vlády.

Afganský prezident Ašraf Gnahí v marci navrhol vznik dočasnej vlády, ktorá by bola pri moci až do konania parlamentných volieb. Tie by sa v Afganistane uskutočnili tento rok. Taliban však Ghaního návrh odmietol.

- Reklama -