Szalay: Štátna Čakáreň je hrozná a škodlivá tuposť

1
Riaditeľ odboru zdravotníctva Bratislavského samosprávneho kraja Tomáš Szalay (Foto: TASR)

“Nechce sa mi už ani rozčuľovať nad fiaskom štátneho systému prihlasovania na očkovania. Nie, Čakáreň nie je vylepšením. Je to hrozná a škodlivá tuposť,” vyhlásil na sociálnej sieti Tomás Szalay, riaditeľ Odboru zdravotníctva Bratislavského samosprávneho kraja.

Skúsenosti so štátnym systémom na očkovanie má Szalay doslova hrozné. “Na Veľký piatok sme na očkovanie napozývali 300 ťažko zdravotne postihnutých, ďalších 170 pacientov nám poslali zdravotné poisťovne na základe analýzy ich diagnóz. Štát nám cez NCZI a Čakáreň poslal 2000 ľudí. Na rade mali byť päťdesiatnici (50+). Ale takmer tri štvrtiny (!) pozvaných boli mladší ako 50 rokov (priemerný vek 36). Ako sa dostali k pozvánke? V prihlasovacom formulári NCZI na očkovanie zaškrtli voľbu, že patria do akejsi “Fázy 1”,” uviedol Szalay.

“Dobré veci sa dejú aj v ťažkých časoch. Dnes sme s Eduard Heger – minister financií SR predstavili systém registrácie na očkovanie. Už žiadne klikacie vojny a predbiehanie sa. Už 48 hodín od spustenia Čakárne sa zaregistrovalo vyše 120 000 ľudí. Už žiaden stres a boj o termíny. Ľudia sa na očkovanie dostanú spravodlivo podľa platnej očkovacej stratégie – prednosť majú starší a tí, ktorí čakajú na druhú dávku vakcíny. Spoločne to zvládneme.” (Facebook ministerka Veronika Remišová 18.3.2021)

Fáza 1 štátneho formulára – absolútny chaos

Čo je Fáza 1? Je to jediná fáza, ktorá pustila mladšieho človeka v prihlasovaní ďalej. V princípe ňou majú byť prioritizovaní ľudia, ktorí v zdravotníctve alebo sociálnych službách prichádzajú do rizika nákazy Covidom.

“Ten formulár je príšerne navrhnutý. Hanba neviem komu, ale zodpovednosť nesie NCZI, a nad nimi MZ SR. Časť ľudí chodila s tým, že im tento postup odporúčal zamestnávateľ (veľké telekom firmy, ako Orange alebo UPC, prípadne ústredie práce), podľa ktorého patria do Fázy 1 (nepatria). Časť ľudí chodila s potvrdeniami, že robili v nejakej MOMke. (Tieto formuláre sú na webe dostupné, stačí si ich stiahnuť, vyplniť, vytlačiť…) Kde a ako si to môžem overiť?Časť ľudí chodila s potvrdeniami a príbehom – napríklad pani vraví, že pracuje v softvérovej firme (ukazuje potvrdenie o zamestnaní). Táto firma robí softvér, ktorý používa nemocnica (ukazuje zmluvu medzi firmou a nemocnicou). Ona tento softvér spravuje (ďalší papier od nadriadeného). Alebo – firma montuje podlahy, je v súťaži o montovanie podlahy v DSSke, ale podmienkou je, že montéri budú zaočkovaní. Alebo manžel záujemkyne o očkovanie montuje klimatizácie, a to aj v nemocnici. Keďže to nenapĺňalo žiaden bod z Fázy 1, o hodinu prišla pani s potvrdením od manžela, že tie klimatizácie v nemocnici montujú spolu.Toto máme nejako vyhodnocovať? Veľkokapacitné očkovacie centrum nie je úrad na overovanie papierov, zmlúv a komplikovaných dodávateľsko-odberateľských vzťahov. Dokonca si myslím, že na to ani nemáme právo. Našou úlohou je veľkokapacitne očkovať,” objasňuje katastrofálne fungovanie štátneho systému Szalay.

Hlavný odborník na zdravotníctvo BSK upozorňuje, že ľudia, ktorí ešte nie sú na rade podľa očkovacej stratégie, nemajú dostať termín z Čakárne. Alebo naopak: termíny majú dostávať tí, ktorí sú na rade. A toto má manažovať štát. Toto nemá byť úloha očkovacích centier.

“Žiaľ, NCZI (a neviem-kto-všetko-ešte spáchal toto zverstvo) tu zlyháva na všetkých čiarach,” upozorňuje Szalay.

Odpočinková zóna pre ľudí zaočkovaných vakcínou proti ochoreniu COVID-19 v priestoroch Veľkokapacitného očkovacieho centra na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave. (Foto: TASR)

Vakcíny pre stovky neexistujúcich ľudí, Kokotta, či dvoch Igorov Matovičov

Ako vraví, mali napríklad dvakrát objednaného aj Igora Matoviča alebo meno Ute Kokott. Na východe mali vraj stoviek robotom nahodených neexistujúcich pacientov. A kvôli všetkým týmto sa pripravovali vakcíny…

“Formulár Čakárne pustí každého. Ľudia si myslia, že keď dostali SMS z NCZI, majú nárok na očkovanie. To isté som si myslel i ja. Až kým nám NCZI a MZ SR neodkázalo, že ho-ho-hó, je to úloha a zodpovednosť nášho očkovacieho centra, ak zaočkujeme niekoho, koho sme nemali. (Očkovaciemu centru hrozí pokuta za každú “Cibulkovú” vo výške 10.000 eur. Tomu, kto sa o to pokúsi, nehrozí nič. O hodinu to môže skúsiť znova.) Vo výsledku sme v piatok odmietli zaočkovať dobre vyše stovky ľudí, ktorí chceli byť zaočkovaní; lekári a sestry nemali dosť práce; a o pár týždňov budeme týchto istých ľudí naháňať, aby sa prišli dať zaočkovať, lebo už budú na rade,” opisuje absurdnú situáciu Szalay.

Odkaz pre vládu? “Ak neviete urobiť formulár, ktorý odfiltruje podvodníkov, prosím, MZ SR/NCZI, otvorte Čakáreň pre všetkých, a prioritizujte ľudí podľa diagnóz a veku. A potom sa môžete začať zamýšľať, že čo s tým černobyľským problémom. Pretože vypnuté kontroly sú predzvesťou kolosálneho fuckupu. Čakáreň nekontroluje nič, teda ani to, či už bol niekto zaočkovaný alebo nie. (O.i. to dosť dobre ani nevie – dáta o očkovaniach sa prestali zbierať, pretože po súčasnom upgrade frontendu aj backendu (skvelá idea, robiť to naraz!) im to ešte nefunguje.) To, či dostanú ľudia pozvánku na druhú dávku, a či ich to správne spáruje so správnou vakcínou, a že ich to nepozve omylom na tretiu dávku, atď, je podľa mňa veľká výzva pre NCZI, nového ministra zdravotníctva i nového predsedu vlády,” uzatvára Szalay.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu