Pri záplavách v Indonézii a Východnom Timore Prišlo o život už vyše 150 ľudí

0
Ľudia stoja v rade na prechod cez provizórny most v dedine postihnutej povodňami na ostrove Adonara v Indonézii. (Foto: TASR/AP)

Najmenej 157 obetí si už vyžiadali ničivé prívalové povodne a zosuvy pôdy, ktoré v uplynulých dňoch zasiahli Indonéziu a susedný Východný Timor. Desiatky ďalších osôb sú stále nezvestné, tisíce ľudí prišli o strechu nad hlavou, informovali v utorok podľa agentúry AFP úrady v oboch krajinách.

Indonézsky úrad civilnej ochrany uviedol, že na odľahlých ostrovoch Lembata, Adonara a Alor na východe krajiny prišlo o život 130 ľudí. Záchranári navyše intenzívne pátrajú po viac ako 70 nezvestných. Východný Timor hlási 27 úmrtí.

Povodne a zosuvy pôdy spôsobili silné dažde, ktoré do oblasti priniesla tropická cyklóna Seroja. Na indonézskom ostrove Flores mnohé sídla zavalili masy bahna, ktoré vyvracali stromy a zaplavili domy. Na ostrove Lembata časti dedín strhli zosuvy bahna z vulkánu Lewotolo.

Ostrovy v juhovýchodnej Ázii opakovane postihujú ničivé zosuvy pôdy a prívalové povodne počas obdobia monzúnových dažďov, ktoré trvá od októbra do apríla. V januári zahynulo v indonézskom meste Sumedang na ostrove Jáva pri bleskových povodniach 40 ľudí. Podľa civilnej ochrany žije v oblastiach náchylných na zosuvy pôdy zhruba 125 miliónov Indonézanov, čo je takmer polovica obyvateľov tejto ostrovnej krajiny.

Obyvatelia v dedine postihnutej povodňami na ostrove Adonara v Indonézii. (Foto: TASR/AP)
- Reklama -