Zábojník: Aktuálna situácia? Ľudia už hovoria, že by to mal ukončiť niekto v bielom plášti a s ambulanciou

0
Juraj Zábojník, bezpečnostný analytik (Autor: TASR)

“Ľudia sú už z toho doslova zhnusení. Slovensko neničí konanie blbcov, ale momentálna nečinnosť rozumných ľudí v tejto krajine,” vyhlásil pre ParlamentneListy.sk bezpečnostný analytik Juraj Zábojník.

Začnime súčasným dianím v politike… Chýba tretina ministrov, parlament týždeň nerokoval, očakáva sa reakcia premiéra.  Rok po príchode vlády, od ktorej mali ľudia veľké  očakávania a vkladali do nej nádeje na zmeny, je  to veľká zmena oproti očakávaniam a vláda je rozložená. Ako to  vnímate?

Určite nie ako náhodu. Nie sú žiadne náhody, pretože všade je nejaký účel, ktorý mnohí obyvatelia Slovenska ešte úplne nepochopili.  Ľudia sú už z toho doslova zhnusení. Slovensko neničí konanie blbcov, ale momentálna nečinnosť rozumných ľudí v tejto krajine. Za najväčšiu tragédiu považujem totálne rozkradnutú Slovenskú republiku a ešte aj neuveriteľné zadlžovanie sa každého jedného občana. Budúcnosť bude veľmi smutná a pocítia to všetci. Prečo? Pretože bude treba po týchto rozhúkaných stovkách miliónov eur na nezmyselné iniciatívy v súvislosti s pandémiou naplniť štátnu pokladnicu a obávam sa, že to dokážu len fundovaní politici a nie táto zostava, ktorá tu ešte zostáva.

Archív. Igor Matovič, Boris Kollár, Richard Sulík, Veronika Remišová po podpise koaličnej zmluvy (Autor: TASR)

Obávam sa už aj preto, že teraz v tejto ťažkej dobe, ktorú občania prežívajú vyťahovať tému zvyšovania daní za nehnuteľnosti je doslova bezočivosť. Na komunálnej úrovni to už jeden primátor hlavného mesta Slovenska urobil a nezabudol si zdvihnúť rapídne aj plat a dúfam, že občania Bratislavy si to budú v najbližších komunálnych voľbách aj pamätať. 

Takto – myslíte si, že sa ešte podarí zložiť funkčnú, odborne spôsobilú vládu, ak by došlo k rekonštrukcii? Ľudia tomu verili  pred spomínaným rokom, ale už teda podľa prieskumov neveria…

Prišli naozaj pred rokom odborníci na slovo vzatí. Vidíme výsledok a to absurdné divadlo, ktorého sme svedkami deň čo deň. Jeden kričí na druhého nech skončí. Ten zase naspäť, nech skončí on. Ten povie skončím, keď skončíš ty. Ten hneď na to povie, že skončí, ale sa vráti. Ten reaguje, keď sa vrátiš, vrátim sa aj ja. Ďalšia dáma z rezortu spravodlivosti to obohatí, že skončí, ale možno sa vráti. Ďalšia nenahraditeľná podpredsednička vlády, odborníčka na technické zariadenia v sieti Govnet, ktoré sú výlučne v referáte tajných služieb a ona tomu rozumie asi tak, ako bežný človek pohybu ceny hnedého uhlia na japonskej burze povie, že neskončí, ale možno skončí. Ďalší člen vlády, čo má rád maskáče nepovie že skončí, ale skončil (smiech) Aj „najlepší“ minister zdravotníctva, akého kedy táto republika mala povedal, že neskončí a skončil.

Bývalý minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (uprostred) pózuje so zdravotníčkami. “Krajčí vravel, že neskončí a skončil,” pripomína analytik. (Foto: TASR)

Jeden povie, že vládnu krízu treba vyriešiť do stredy, druhý na to, že do ďalšej stredy a tretí, že ešte do ďalšej stredy. O hlavnej postave v tomto smutnom predstavení,  čo to celé vyrobil hovoria, že nebude premiérom, ale asi podpredsedom vlády pre akúsi korupciu, hoci pochybujem, že by sa koaliční partneri a tento národ až tak triasol, aby tam bol a že už včera bolo neskoro. No je to celé jednoducho príšerné a ľudia si už o tom hovoria na sociálnych sieťach svoje, a to, že by to mal ukončiť niekto, kto chodí v bielom plášti a má ambulanciu.  

Podá premiér Matovič nakoniec tú demisiu a hlavne, bude mať Slovensko potom stabilnú vládu?

No dúfam, určite to smeruje k predčasným voľbám. Profiloval som sa pracovne v prostredí, kde sa dodržiaval štátny protokol, pretože to je vizitka štátu, ako takého. Už len preto by nemal byť premiér, pretože si na prijatí u prezidentky nášho štátu sadol do  stoličky ako prvý, kým ona ešte stála a pozerala sa na neho, akoby sa jej to snívalo…. Ešte som takéto niečo nezažil, nevidel a ani nepočul a to som toho zažil pomerne dosť. Vystresovaní ľudia robia chyby, ale zase ľudia s chybami nemôžu robiť premiérov. Minule som počul ako v lekárskej vede odborníci hovoria, že každá choroba je informácia a mnohí lekári liečia choroby, no druhí odborníci hovoria, že mali by ľudí učiť, ako sa uzdraviť.

Na snímke premiér Igor Matovič (OĽaNO) “V minulosti uplietol sieť predstaviteľovi Sieťe (politickej strany) a ani netušil, akú sieť si raz upletie pre seba,” vyhlásil Zábojník (Foto: TASR)

Správanie končiaceho predsedu vlády v jeho ročnom pôsobení je tiež pre všetkých informácia, no a výsledok vychádzajúci z nej bude pre neho krutý a myslím si, že sa hlboko zapíšeme do dejín Slovenska a hlavne politiky, pretože to čo práve všetci prežívame a musíme sa pozerať na túto tragikomédiu je niečo, čo nevymyslia ani najlepší scenáristi umeleckej tvorby a to máme uznávaných aj vo svete. Je to až neuveriteľné. V minulosti uplietol sieť predstaviteľovi Sieťe (politickej strany) a ani netušil, akú sieť si raz upletie pre seba.

Často opakovanou myšlienkou  je, že sa  podarilo  naplniť  boj proti  korupcii. To počúvame stále dookola. Ako heslu do volieb tomu ešte rozumiem, ale to predsa len nie je agenda vlády, ale normálna úloha polície v normálnej krajine,  nie?

V jednom rozhovore pre denník som povedal, že stíhanie páchateľov trestných činov by malo byť akousi samozrejmosťou a nechváliť sa tým, že obrazne Ministerstvo dopravy nechá ľudí pracovať na stavbách, alebo rezort životného prostredia stromy rásť. Isteže musím vyjadriť spokojnosť s orgánmi činnými v trestnom konaní, prokurátormi, ktorí majú môj obdiv a rozhodnutiami sudcov, ktorí týchto páchateľov izolujú, aby neovplyvňovali priebeh vyšetrovania. Pokiaľ ale viem, pán Matovič spomínal úplne iných ľudí a nie tých, ktorí sú momentálne v kolúznej väzbe a medzi kajúcnikmi. Tí nemajú nič spoločné ani so schránkami na Cypre, ani luxusnými vilami, kde lepil jeho A4-ky, a nie sú ani medzi tými, ktorých zvykol spomínať na svojich tlačovkách, keď bol v opozícii. Preto si ľudia kladú oprávnene otázku, že ako to teda vlastne je? Ja osobne držím policajtom palce a neprekvapilo ma to, lebo som vedel, že táto olovená obloha plná korupcie raz musí spadnúť. 

To určite áno, ale polícia má byť apolitická. Nemala by  fungovať mimo politiky? Mala…

Viem čo touto otázkou konkrétne myslíte, ale chcem zdôrazniť jedno, že minister vnútra je zodpovedný za činnosť svojich podriadených a to ako za odbornú úroveň a riadiace schopnosti policajného prezidenta, jeho viceprezidentov až po vedúcich pracovníkov kľúčových úradov či ide o NAKU, alebo jednotlivé zložky. 22 rokov sa vyjadrujem k bezpečnostnej politike takmer vo všetkých médiách a 40 rokov k nej mám blízko a preto viem, aké otázky sa zosypú na adresu ministra vnútra, keď niektorý z kľúčových riaditeľov útvarov pochybí, alebo poruší prísahu a pácha trestnú činnosť. Barnum kedysi povedal, že na svete sa každú minútu narodí jeden hlupák a vy musíte dávať pozor, aby ste sa v zodpovednej funkcii ako sluha národa takýmito neobklopili a hlavne na Slovensku, kde sa to dialo akosi často.

Šéf SIS Pčolinský  je vo väzbe kvôli úplatku, demisiu podal jeho dlhoročný kamarát, dnes už exminister práce Krajniak  – ako toto  čítate, čo  sa tu okolo nás deje?

Vrátim sa späť k Matovičovi. Keď bol políciou Pčolinský zadržaný, končiaci predseda vlády sa k tejto mimoriadnej veci veľmi neodborne a doslova diletantsky vyjadril a to, že: „Z pozície predsedu vlády nie je správne, aby som akékoľvek takéto činy komentoval“. Už som zažil rôzne vyjadrenia politikov, ale takéto niečo ešte nie. Keby sa takéto niečo stalo počas premiérovania Ficovi alebo  Pellegrinimu, tak by určite zvolával Majdan. Tam je už vidieť charakter človeka a to sa týchto dvoch premiérov nezastávam, pretože som bol voči nim za posledných 14 rokov otvorený a kritický, keď došlo ku kontrastom v odbornosti ich podriadených a média chceli vedieť môj názor. Pokiaľ viem, tak riaditeľ SIS je priamo zodpovedný predsedovi vlády a ako predseda vlády si ani neviem predstaviť, aby som odobril niekoho, kto ma onedlho sklame a ešte v tak primitívnej veci, ako je prijatie úplatku, pokiaľ je to pravda a bude to vyšetrovaním a konečným verdiktom súdu aj potvrdené.

 

N snímke Vladimír Pčolinský, ex-šéf Slovenskej informačnej služby “Riaditeľ SIS je priamo zodpovedný predsedovi vlády a ako predseda vlády si ani neviem predstaviť, aby som odobril niekoho, kto ma onedlho sklame a ešte v tak primitívnej veci, ako je prijatie úplatku, pokiaľ je to pravda a bude to vyšetrovaním a konečným verdiktom súdu aj potvrdené,” hovorí Zábojník. (Foto: TASR)

… Potom prišla demisia pána ministra práce a myslím si, že ľudia to čítajú. Hovorí sa, že aj mravec idúci s listom po strome, je obmedzený v pohybe. A Vaša otázka, že čo sa tu deje? No ešte uvidíte v blízkej budúcnosti. Dohorievajú sviece niektorých miešačov kariet, ktorí to tu riadili a nepomôže im ani rýchla plánovaná dovolenka.

Veľa ľudí asi nemôže spávať a rozmýšľajú, že kto bude ďalši… Ale je tu ešte jeden dôležitý moment, respektíve otázka, ktorú si mnohí kladú – prečisťuje sa naozaj spoločnosť, alebo ide o tvrdú bitku skupín?  

Slovensko je momentálne ako jeden veľký domiešavač idúci na stavbu a po trase, v rámci ktorej sa do toho domiešavača vždy niekto dostane. Chvalabohu, že sa tento stroj rozbehol a myslím si, že v podobe čestných prokurátorov, vyšetrovateľov a sudcov má veľmi dobrú doprovodku, ako významná delegácia, ktorá musí prísť do cieľa. To je veľmi dôležité, aby nezastal a krútil sa, pretože by to na určitom bode všetko stvrdlo a už sa to ťažko rozhýbe. Osobnosť českých dejín Ján Hus pred niekoľkými stovkami rokov kedysi povedal: „ Žite v pravde, slúžte pravde a bráňte ju až do smrti“ a tak by to malo byť, aby bola spoločnosť ako mentálne, tak i fyzicky zdravá.  

Ešte by som rád dodal snáď len toľko, že ľudia v politike, ktorí nedokážu pochopiť takzvanú Teóriu jednotnej exekutívy, ktorú využívali už vládcovia v dávnej histórii musia jednoducho rýchlo skončiť. Ak národ nevie vnímať rozhodnutia politikov ako správne, tak je to ich politická smrť. Muzikant patológ zistí, či bol nebohý gitarista a dokonca či hral Flamengo a to podľa palca. A takisto ako psychiater odhalí blázna aj občan by mal rozoznať či niekto ešte patrí do politiky alebo nie. 

- Reklama -