Izrael: Tisíce ľudí protestovali pred voľbami proti Netanjahuovi

0
izraelský premiér Benjamin Netanjahu (Foto: TASR/AP)

Tisíce Izraelčanov demonštrovali v sobotu večer pred oficiálnou rezidenciou premiéra Benjamina Netanjahua. Na odchod dlhoročného predsedu vlády vyzývali len niekoľko dní pred parlamentnými voľbami, informovala agentúra AP.

Protesty proti Netanjahuovi sa konajú každý týždeň už deväť mesiacov, aj keď v poslednom čase zoslabli – sčasti v dôsledku zimy i po vyhlásení predčasných volieb v decembri minulého roka. Sobotňajšie zhromaždenie v centre Jeruzalema bolo pritom najväčším za celé mesiace a akousi ukážkou sily pred voľbami

Zástancovia protestného hnutia argumentujú, že Netanjahu nemôže pôsobiť ako premiér, pokým s ním prebieha proces pre obvinenia z korupcie. Mnohí tiež kritizujú jeho postup v boji proti pandémii koronavírusu.

Netanjahu dúfa, že ho k volebnému víťazstvu dovedie úspech rýchlej očkovacej kampane. Za necelé tri mesiace zaočkovali proti covidu približne tri štvrtiny dospelých obyvateľov krajiny a Izrael v posledných týždňoch znova otváral svoju ekonomiku. V súvislosti s koronavírusom však zomrelo vyše 6000 Izraelčanov, pričom hospodárstvo krajiny tvrdo zasiahli opakované lockdowny a miera nezamestnanosti je naďalej dvojciferná. Mnohí z protestujúcich prišli o prácu alebo sa ich podniky dostali do problémov, približuje AP.

Prieskumy naznačujú, že štvrté parlamentné voľby v Izraeli v priebehu dvoch rokov budú v utorok 23. marca veľmi tesné. Otázne je, či sa Netanjahuovi a jeho náboženským a nacionalistickým spojencom podarí získať väčšinu kresiel v 120-členom Knesete.

Ak sa prieskumy potvrdia, Izrael by mohli čakať týždne náročných povolebných rokovaní či dokonca ďalšie hlasovanie, dodáva agentúra.

archívne snímky z protestov proti B. Netanjahuovi

- Reklama -