Holandsko: Víťazom volieb je podľa exit pollov strana premiéra Rutteho

0
Na snímke holandský premiér Mark Rutte a líder Strany slobody a demokracie (VVD) odchádza na bicykli po tom, ako odvolil v posledný deň parlamentných volieb v Holandsku v Haagu 17. marca 2021. Volebné miestnosti uzatvoria o 21.00 h. (Foto: TASR/AP)

Strana slobody a demokracie (VVD) holandského premiéra Marka Rutteho získala v parlamentných voľbách najviac kresiel, vyplýva z prvých exit pollov zverejnených v stredu večer po zatvorení volebných miestností. Informovala o tom agentúra AP.

Rutte je pri moci už od roku 2010 a v prípade, že sa mu podarí vytvoriť novú vládnu koalíciu, sa môže stať najdlhšie pôsobiacim premiérom v dejinách krajiny

VVD by podľa exit pollu spoločnosti Ipsos mohla získať 34 kresiel v 150-člennej dolnej komore holandského parlamentu. Ipsos však uviedla, že neistota spôsobená hlasovaním počas pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 môže spôsobiť vyššiu odchýlku v porovnaní s inými voľbami.

Hlasovanie v holandských parlamentných voľbách, ktoré pre pandémiu koronavírusu trvali tri dni, sa začalo v pondelok ráno. Volebné miestnosti zatvorili v stredu o 21.00 h SEČ. O hlasy voličov sa uchádzalo rekordných 37 strán.
      Počas pondelka a utorka mohli svoj hlas odovzdať prevažne rizikové skupiny obyvateľstva vrátane starších ľudí. Po prvý raz bolo povolené poštové hlasovanie – túto možnosť dostali ľudia nad 70 rokov.

- Reklama -