Lenč: Matovič to môže v pohode hrať aj na menšinovú vládu

1
Jozef Lenč, politológ (Autor: TASR)

Možnosťou je aj to, že Matovič dá niekoho namiesto seba. Niekoho, kto ho nebude v OĽANO mocensky ohrozovať a súčasne môže byť účinným figovým listom, ktorý bude vytvárať dojem, že vláda je stále taká “za slušné Slovensko” ako vstupovala pred rokom do svojej existencie – uvažuje pre ParlamentneListy.sk politológ Jozef Lenč.

Skúsme si rozobrať – čo sa s najväčšou pravdepodobnosťou, môže udiať na politickej scéne, aby bola vládna kríza skončená?

Možností je viac. Prvá je tá, že Igor Matovič nikam neodíde a bude to hrať na menšinovú vládu s tým, že nejakým spôsobom uplatí alebo presvedčí časť svojich poslancov, ktorí by s tým mali problém a časť tých, ktorí budú podporovať jeho menšinovú vládu, či už sú to Za ľudia alebo to budú poslanci z opozície, takzvaní nezávislí poslanci. Teoreticky tá menšinová vláda môže fungovať aj tak, že ak sa veľmi nepovadí so stranou Za ľudí alebo SaS, tak oni ako opozičná strana, ak nebudú hlasovať za vyslovenie nedôvery vláde, tak oni ako menšinová vláda môžu fungovať ad hoc na rôzne zákony, napríklad o rozpočte a podobne. Ako menšinová vláda by to teda mohlo fungovať.

Šepká sa tiež, že Matovičovým cieľom je zbaviť sa SaS…

Ak chce Matovič spraviť z SaS rozbíjačov koalície, ktorých nechá odísť, a súčasne nechce stratiť väčšinovú vládu, teda svojich poslancov, ktorým už vadí jeho osobnosť a poslancov a stranu Za ľudí, tak môže počkať do stredy, nech SaS odíde. A potom v rámci trebárs nejakej sebareflexie alebo nejakého argumentu, ktorý nájdu – neviem, aký by to mohol byť – urobia rekonštrukciu vlády ako chcela SaS. To znamená, že sa dohodnú so Za ľudí, odíde ministerka Kolíková a vlastne všetky tri strany niekoho obetovali, on ešte obetuje seba, dá tam niekoho, kto ho nebude v OĽANO mocensky ohrozovať a súčasne môže byť účinným figovým listom, ktorý bude vytvárať dojem, že vláda je stále taká “za slušné Slovensko” ako vstupovala pred rokom do svojej existencie.

Kto by to mohol podľa vás byť, ten Matovičov náhradník na premiérskom poste? Opäť, padá viacero mien, všetci to dementujú…

Tu mi príde ako logické meno, ktoré pred pár dňami spomenul aj Samuel Abrahám, a to meno Janka Budaja, napríklad.

Nech by to bol ktokoľvek, aj tak, aké šance dávate takej vláde na prežitie?

Tá vláda bude schopná vládnuť do momentu, kým jej parlament nevysloví nedôveru a to môže byť pokojne tri roky. Ak bude taká dohoda medzi koalíciou a časťou opozície. Ide o to, do akej miery bude Igor Matovič alebo ten, kto bude namiesto neho premiérom, do akej miery bude on ochotný ustupovať tým opozičným stranám, ktoré bude potrebovať na schválenie čohokoľvek, čo bude potrebovať, aby bolo schválené. Samozrejme, tá situácia bude menej komfortná ako keď je koalícia s 95 poslancami, ale nie je to niečo, čo by inde vo svete nefungovalo. A určite aj im sa ako menšinovej vláde bude lepšie vyjednávať so SaS alebo Hlasom ako keď by mali vyjednávať s takými ako sú súčasní alebo bývalí kotlebovci.

- Reklama -

1 komentár

  1. A co NATO samosprava? Dalej budu za Somarov a Oslov co zeru seno. Este sa im nezunovalo? Pozierat iba Seno bez SROTU?
    Oni su jediny co mozu Odstavit politikov vsetkych MAFIANOV od vlad. Neposlusnost
    VLADE a ziadat Zmenu vol. systemu. Kazdy okres svojho poslanca.

Comments are closed.