Žitný: Riaditeľa SIS predvádzajú ako opicu. To sú spôsoby banánovej republiky

2
Milan Žitný (Autor: Milan Žitný)

“Zobrať riaditeľa tajnej služby priamo  z funkcie – to sa skutočne robí iba v banánových republikách, ale nie v členskom štáte  NATO. Najprv nech je mimo  službu, v tichosti sa mu to povie a až potom mu vznesú  obvinenie. A žiadne také, že ho budú predvádzať ako takú opicu, ako aj toho Milana Lučanského,” hovorí pre ParlamentneListy.sk bezpečnostný analytik Milan Žitný.

Zadržanie  riaditeľa tajnej služby Vladimíra Pčolinského  je obrovský škandál, nielen preňho,  ale hlavne pre celý štát. Ako sa  na to pozeráte?

Pozadie tohoto prípadu nepoznám, ale spôsob, ako to robia, je ako z nejakej juhoamerickej banánovej republiky. Zobrať riaditeľa tajnej služby – a môžeme si o  ňom ako o osobe  myslieť čokoľvek  – ale zobrať riaditeľa tajnej služby z funkcie??? To  je taký strašný signál smerom k zahraničným partnerom! Je to človek, ktorý má bezpečnostnú previerku NATO, vymieňali si závažné informácie a teraz sa oni na to pozerajú a vravia  si: Preboha, toto  čo má znamenať? 

Ako treba takýchto funkcionárov správne vyšetrovať, aby teda čo najmenej bola ohrozená dôvera v štát?  

Štandardný postup má byť taký… Mala byť k  tomu bezpečnostná rada štátu a on mal byť na programe, ale ten bod programu vraj stiahli.  Určite sa to malo najskôr citlivo prejednať, že sú tu závažné dôvody, prečo by mal byť Pčolinský trestne stíhaný a najprv nech odíde  z funkcie  a my ho potom odstíhame.  Ale najprv nech odíde  z funkcie. Lebo toto čo  urobili,  tak to je strašný signál smerom von. Stávame sa veľmi nedôveryhodnými v systéme  bezpečnosti. Sú predsa nejaké záväzky, informácie, ktoré sa zdieľajú a to je všetko teraz  v pozícii: sme ohrození aj my tým,  čo sa na Slovensku stalo? To  je veľmi závažné.

Kredit Slovenska asi spadol, čo sa týka bezpečnostnej spolupráce? 

Brutálne. Minimálne v tom  bezpečnostnom prostredí išiel brutálne dolu.  

Takisto zrejme spadol aj kredit funkcie riaditeľa tajnej služby tohto štátu?

Zobrať riaditeľa tajnej služby priamo  z funkcie – to sa skutočne robí  iba  v banánových republikách, ale nie v členskom štáte  NATO. Najprv nech je mimo  službu, v tichosti sa mu to povie a až potom mu vznesú  obvinenie. A žiadne také, že ho budú predvádzať ako takú opicu, ako aj toho Milana Lučanského. Bombasticky, budeme teátra okolo toho  robiť – to kde sme? To už tým všetkým sme si poškodili. Správame sa ako barbari a nie ako krajina v srdci Európy, ktorá patrí do nejakého najvyspelejšieho ekonomického a politického sveta.

Či je vinný, či nevinný, o tom nech už rozhodnú potom…

Môže spolu súvisieť demisia ministra Krajniaka a zadržanie šéfa SIS? Vedú sa o tom špekulácie,  či pôjde Krajniak na jeho miesto buď do kancelárie, alebo nebodaj do väzby… 

Nebudem  špekulovať, ale dnes už je možné skutočne všetko.Takže ani to nevylučujem,  ani nepotvrdzujem,  nehovorím, že to tak muselo byť, ale možné   Pokiaľ zaznelo  v jednom rozhovore, že Milan  Krajniak hovoril Milanovi Lučanskému, že nech nedávajú preč Pakšiho, lebo ten stráži Danovi, mysliac Lipšicovi, čísla, to znamená aké čísla sú nahadzované na odposluchoch, tak to, proste, je vážna vec. Možno sa dočkáme ešte veľmi vážnych  prekvapení, ale nepredbiehajme udalosti.     

Celkovo je politická situácia na Slovensku mimoriadne dramatická. Pôsobí to až absurdne čo sa deje.

Je taká anekdota. Ľudia sa pýtajú: “Panebože, čo si to dopustil?”  A odpoveď: “To isté by som sa mohol spýtať ja vás.”

Politická scéna je však úplne destabilizovaná. A to v čase, keď je okolo nás vírus, ktorý zabíja… To  nie  je dobre. 

To je jeden dôležitý moment. A je tam ešte jeden: ľudia si pred poslednými voľbami hovorili,  fajn, prichádza zmena. A po roku vidia, že tá zmena je, ja si dovolím povedať, že 100 násobne horšia než to, čo bolo. Predtým to bola ešte prechádzka ružovou záhradou, lebo v podstate štátne orgány fungovali, dnes prestáva fungovať čokoľvek… 

Áno. A ľudia si, pochopiteľne, kladú otázku: tak keď ani predchádzajúca vláda, ani táto nespĺňa čo sme čakali, tak čo si máme vybrať? Sú z toho v rozpakoch.

A ja sa obávam, že v takom prípade sa musí vynoriť charizmatický, ale ešte deviantnejší typ ako  je dnešný predseda vlády a ako ten píšťalkár, Potkaniar z Hamelnu, ktorý vyviedol potkany z jedného zamoreného mesta, tak sa tu zrazu môže vynoriť takýto píšťalkár a viesť ľudí do ešte väčšej záhuby, než sa rútime teraz. Nevidím dnes nikoho, komu by ľudia dali, či už v predčasných alebo riadnych voľbách, hlas… 

A viete si predstaviť, že by táto  vláda fungovala takýmto  spôsobom ešte tri roky? 

Neviem… Ale pýtam sa, kto to povedie? Kto dostane ten mandát od ľudí? Komu majú dôverovať? Kto  je  tu naozaj taký, že by si to zaslúžil? Kam sa tie hlasy od týchto terajších, ktorí totálne sklamali, prelejú? To je to, čo ma už nejaký čas zaujíma oveľa viac než to, čo sa tu deje. Lebo toto je len to, čo sme očakávali, čo som predpovedal, aj keď nie do takých detailov, lebo nemám krištáľovú guľu, ale to, že sa to bude diať, keďže som poznal charakter,  naturel toho šialenca  na čele  vlády a upozorňoval  som na  to  už v roku 2017, tak to  sa teraz napĺňa. Bohužiaľ… Takže kto bude ten, kto tu nastolí opäť kľud, dôveru a vyvedie krajinu z problémov? To je veľká, kruciálna otázka.  

- Reklama -

2 KOMENTÁRE

  1. Proti zadržanému boli vznesené vážne obvinenia, ktoré, pokiaľ viem, sú predmetom vyšetrovania. Ak sa preukáže ich nepravdivosť, potom vyjadrenia autora článku sú oprávnené. Ak nie, potom bolo dôležité nedať zadržanému čas, aby mohol svoje trestné činy zahmlievať, čo sa dá prevodom z účtov, ovplyvňovaním spolupáchateľov, svedkov, a možno aj inými spôsobmi, ktoré ma momentálne nenapádajú. Treba vyčkať na záver vyšetrovania a prípadné rozhodnutie súdu. Potom možno uvažovať o vhodnosti formy zadržania. Slovensko nie je banánová republika. Je tu možnosť odvolania, dokonca aj na medzinárodných súdoch.

  2. Kto povedie stat? Predsa Odbornici a nie skurvene politici. Zmena volebneho systemu-Kazdy okres svojho odborneho a odvolatelneho poslanca. A Krajniak:
    Co tak kaviaren APACHE a vrazda Kuciak na Prevrat?

Comments are closed.