piatok, 14 mája, 2021
11.5 C
Bratislava
Úvod Aréna Experti WHO a EMA sa stretnú v utorok, aby posúdili vakcínu od...

Experti WHO a EMA sa stretnú v utorok, aby posúdili vakcínu od AstraZenecy

Európska agentúra pre lieky (EMA) informovala, že pokračuje vo vyšetrovaní udalostí, ktoré majú údajnú spojitosť s tvorbou krvných zrazenín u ľudí, ktorí dostali vakcínu od spoločnosti AstraZeneca. Experti Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa v utorok stretnú s predstaviteľmi EMA, aby prediskutovali ďalší vývoj situácie okolo tejto vakcíny, a EMA vo štvrtok uskutoční “mimoriadne zasadnutie” práve ohľadom vakcíny AstraZeneca.

Tlačová agentúra AFP uviedla, že generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus potvrdil, že k stretnutiu v Amsterdame – s Bezpečnostným výborom agentúry EMA (PRAC) – dôjde po tom, ako sa viacero krajín rozhodlo pozastaviť očkovanie vakcínou od britsko-švédskej spoločnosti.

“Poradný výbor WHO pre bezpečnosť vakcín preveruje dostupné údaje, je v úzkom kontakte s Európskou agentúrou pre lieky a v utorok sa spolu stretneme,” uviedol Tedros počas pondelňajšej tlačovej konferencie.

Agentúra EMA na svojej webovej stránke zdôraznila, že krajiny, ktoré pozastavili očkovanie vakcínou AstraZeneca, tak robia z preventívnych dôvodov. “EMA vyšetruje sériu udalostí spojených s krvnými zrazeninami u ľudí, ktorí dostali vakcínu,” uvádza sa na stránke agentúry. Aj s odkazom na to, že EMA úzko spolupracuje s výrobcom vakcíny, s odborníkmi na krvné poruchy a s ďalšími zdravotnými úradmi vrátane britského regulátora MHRA, pretože Briti môžu poskytnúť cenné skúseností po zaočkovaní približne 11 miliónov osôb práve vakcínou od AstraZenecy.

EMA pripomenula, že k udalostiam zahŕňajúcim vznik krvných zrazenín, pričom niektoré prípady vykazujú neobvyklé vlastnosti, ako je nízky počet krvných doštičiek, došlo len u malého počtu ľudí zaočkovaných vakcínou AstraZeneca. A dodala, že u tisícov ľudí v EÚ sa každý rok tvoria krvné zrazeniny, a to z rôznych dôvodov. “Celkový počet tromboembolických príhod u očkovaných osôb sa nezdá byť vyšší ako v bežnej populácii. Dôsledná analýza všetkých údajov týkajúcich sa tromboembolických príhod bude vykonaná v najbližších dňoch,” uviedol hlavný európsky regulátor v oblasti liekov.

EMA na svojej stránke uvádza, že aj naďalej zastáva názor, že výhody vakcíny AstraZeneca ako prevencie proti ochoreniu COVID-19, ako aj s ním spojeného rizika hospitalizácie a úmrtia, prevažujú nad rizikami vedľajších účinkov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 387,162 +294 Dnes Úmrtí 12,168 +33 Dnes Uzdravení 370,076 Infikovaných 4,918 Last updated: 14. mája 2021 - 22:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -