Politológovia k demisii ministra Krajčího: Politické gesto? Možno keby odišiel v decembri

0
Bývalý minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) po podaní demisie prezidentke SR Zuzane Čaputovej, vpravo predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO.) Foto: TASR

Odchod Mareka Krajčího (OĽANO) z postu ministra zdravotníctva by sa dal vnímať ako pochopiteľné politické gesto, keby odišiel napríklad v decembri minulého roka, keď sa mu nepodarilo presadiť prísnejšie opatrenia. Myslí si to politológ z Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Pavol Baboš. Demisia Krajčího je v tomto prípade len naplnením požiadaviek koaličných partnerov, hovorí politologička Aneta Világi, ktorá takisto pôsobí na UK.

Baboš tvrdí, že demisia Krajčího sa dá ťažko vnímať ako gesto, keď prichádza po tlaku dvoch koaličných partnerov. „A aj to s pokusom to predlžovať o niekoľko týždňov,” dodal. Világi si myslí, že odchod ministra sa bude vnímať len ako výsledok vládnej krízy. Podľa politologičky sa vyvodenie politickej zodpovednosti odstúpením vníma ako signál voči verejnosti, preto mal prísť skôr. Keďže Krajčí odstúpil v dôsledku vládnej krízy, sila tohto signálu sa podľa nej devalvuje.

Ministri zvyknú odstupovať aj v rámci vyvodenia osobnej zodpovednosti za konkrétne zlyhanie. „Vtedy ide o signál voči politickým spojencom. Keď chce zdôrazniť, že požiadavky, ktoré sa mu nepodarilo naplniť, sú veľmi dôležité,” uviedla pre TASR Világi. “Vyhrážaním” sa odstúpením alebo rovno odchodom môže minister alebo jeho strana zatlačiť na partnerov na splnenie požiadaviek. „A toto nebolo splnené,” skonštatovala.

Odchod Krajčího by mohol podľa Világi stačiť v krátkodobom horizonte v rámci personálnych dôsledkov krízy. Nemyslí si, že len vďaka odchodu Krajčího dôjde k bezproblémovej spolupráci. Aktéri, ktorí v rámci koalície najčastejšie vstupujú do konfliktov, podľa nej naďalej ostávajú. „Nič nenasvedčuje tomu, že by išli zásadným spôsobom prehodnotiť svoje pôsobenie, vystupovanie, komunikáciu,” doplnila.

Politologička si nemyslí, že by premiér Igor Matovič (OĽANO) odišiel zo svojho postu. Dodala, že sa za neho postavilo takmer celé hnutie. Tlak partnerov na odstúpenie Matoviča sa však do budúcnosti vylúčiť nedá. „Aj vzhľadom na to, že keď sa pozrieme, ako komunikoval aj v rámci tejto krízy, nedochádza tam k zásadnej zmene,” doplnila. Baboš v tejto súvislosti doplnil, že s Matovičom ako premiérom sa fungovať dá, ale naďalej to bude sprevádzané útokmi, konfliktnou komunikáciou a chaosom.

- Reklama -