Piatim premiérom EÚ sa nepáčia nezrovnalosti v distribúcii vakcín. Chcú summit

0
Rakúsky premiér Sebastian Kurz a premiér Českej republiky Andrej Babiš patria k tým premiérom, ktorý sa pod list podpísali. Foto: TASR

Pätica premiérov členských štátov EÚ vrátane Česka, Rakúska a Slovinska vyzvala na usporiadanie summitu, na ktorom by sa diskutovalo o “zásadných nerovnostiach” v distribúcii vakcín medzi krajinami Únie. Urobili tak v spoločnom liste adresovanom v piatok predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi a predsedníčke Európskej komisie (EK) Ursule von der Leyenovej, píše agentúra AFP.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz spoločne s českým premiérom Andrejom Babišom a ich náprotivkami zo Slovinska, Bulharska a Lotyšska tvrdia, že “dodávky dávok vakcín farmaceutickými spoločnosťami do jednotlivých členských štátov EÚ sa nerealizujú podľa rovnakého princípu”.

„Pokiaľ by tento systém takto pokračoval, do leta tohto roku by vytvoril medzi členskými štátmi obrovské nerovnosti, ktoré sa budú ďalej prehlbovať. Niektoré štáty by tak mohli dosiahnuť kolektívnu imunitu za pár týždňov, zatiaľ čo ostatné by ďaleko zaostávali. Vyzývame vás preto, aby ste o tejto dôležitej skutočnosti začali s ďalšími lídrami diskutovať čo najskôr,” píše sa v liste.

Kurz už v piatok ostro kritizoval postup pri rozdeľovaní vakcín medzi jednotlivé členské štáty EÚ. Na tlačovej konferencii novinárom povedal, že dávky vakcín nie sú zjavne distribuované medzi členské krajiny podľa dohodnutého kľúča, ktorým je počet obyvateľov. Okrem toho zmienil, že môžu existovať tajné dodatočné dohody niektorých krajín s výrobcami mimo rámca zmlúv uzatvorených s Úniou. Rakúsko síce podľa neho nemá dosiaľ dôvod sťažovať sa na to, že by bolo poškodené, štáty ako Bulharsko alebo Lotyšsko sú však výrazne znevýhodnené.

Rakúske ministerstvo zdravotníctva, rovnako ako aj EÚ, však Kurzovu kritiku rozdeľovania vakcín medzi členské štáty odmietlo. Generálna tajomníčka rakúskeho ministerstva zdravotníctva Ines Stillingová označila rokovania medzi krajinami a výrobcami vakcín za “vyvážené a transparentné”. Každý členský štát mal podľa nej možnosť objednať si od rôznych výrobcov vakcín toľko dávok, koľko uznal za vhodné.

Babiš v sobotu na Twitteri napísal, že že dodávky vakcín v EÚ musia byť rovnomerné a spravodlivé. „Kým nezaočkujeme minimálny počet ľudí potrebný pre zastavenie šírenia vírusu, dodávky sa musia medzi členské štáty naozaj rozdeľovať podľa počtu obyvateľov”.

- Reklama -