Katalánska politička sa vrátila z exilu a predstúpila pred Najvyšší súd

0
Na archívnej snímke z 12. novembra 2017 je uprostred bývalá členka katalánskej vlády Meritxell Serretová s bývalými členmi katalánskej vlády Clarou Ponsatiovou (zľava) a Antonim Cominom počas demonštrácie v Bruseli. Meritxell Serretová sa vo štvrtok 11. marca 2021 dostavila pred Najvyšší súd v Madride. Serretová, ktorá viedla rezort poľnohospodárstva, čelí obvineniu z neposlušnosti a zneužitia verejných prostriedkov. (Foto: TASR/AP)

Bývalá členka katalánskej vlády Meritxell Serretová sa vo štvrtok dostavila pred Najvyšší súd v Madride. Serretová, ktorá viedla rezort poľnohospodárstva, čelí obvineniu z neposlušnosti a zneužitia verejných prostriedkov.

Ako informovala agentúra AP, sudca Pablo Llarena vo štvrtok Serretovú prepustil na slobodu, pričom nežiadal ani zaplatenie kaucie. Termín súdneho vypočúvania Serretovej vytýčil na 8. apríla.

Ak ju súd uzná za vinnú, hrozí jej finančná pokuta a zákaz zastávania verejnej funkcie až na dva roky.

Serretová (45) v roku 2017 ušla zo Španielska do Belgicka spolu s ďalšími siedmimi členmi regionálnej vlády vrátane regionálneho prezidenta Carlesa Puigdemonta. Táto vláda bola de facto rozpustená centrálnou vládou v Madride po tom, čo sa katalánske vedenie v rozpore so španielskou ústavou pokúsilo o vyhlásenie nezávislosti tohto regiónu od Španielska.

Traja z členov Puigdemontovej vlády sa krátko po svojom úteku do exilu vrátili do Španielska a v roku 2019 boli súdení a uznaní vinnými v procese s ďalšími separatistickými vodcami, ktorí v krajine zostali.

Serretová je odvtedy prvou predstaviteľkou hnutia za nezávislosť Katalánska, ktorá sa z exilu vrátila do Španielska.

V rozhovore s novinármi uviedla, že má v úmysle vykonávať mandát poslankyne katalánskeho regionálneho parlamentu, ktorý získala vo voľbách začiatkom tohto roka.

K návratu Serretovej do Španielska došlo len pár dní po tom, čo Európsky parlament zbavil poslaneckej imunity Puigdemonta i bývalých regionálnych ministrov Toniho Comína a Claru Ponsatíovú. Posty europoslancov všetci traja získali v eurovoľbách v roku 2019.

Puigdemont odmieta svoj návrat do Španielska s tvrdením, že neverí v spravodlivosť tamojšej justície vo svojom prípade.

Katalánskym separatistom v exile sa doteraz úspešne darilo odolávať žiadostiam Španielska o ich vydanie. Odobratie imunity prináležiacej poslancom Európskeho parlamentu však teraz sudcovi Llarenovi pripravilo pôdu pre ďalšie pokusy o dosiahnutie vydania stíhanej trojice politikov.

Agentúra AP dodala, že z prieskumov verejnej mienky vyplýva, že 7,5-miliónové Katalánsko je vo veci vyhlásenia nezávislosti regiónu stále rozdelené na dva takmer rovnako veľké tábory.

- Reklama -