Šikana na vojenskej základni ruskej armády skončila tragédiou

1
Ruská armáda, ilustračné foto (Autor: TASR)

Vojenský súd v ruskom meste Čita na Sibíri odsúdil vo štvrtok vojaka na 24 rokov a šesť mesiacov odňatia slobody za to, že zastrelil ôsmich svojich kolegov. Informovala o tom agentúra AFP.
      

Ramiľ Šamsutdinov sa k útoku z roku 2019 vlani priznal, avšak tvrdí, že jeho skratové konanie bolo výsledkom brutálneho šikanovania v armáde. Porota ho uznala za vinného ešte v decembri a dospela k záveru, že si v súvislosti s dĺžkou trestu zaslúži zhovievavosť. Prokuratúra, naopak, žiadala 25-ročný trest.
      

Výbor vyšetrovateľov ešte predtým vyhodnotil, že Šamsutdinov je duševne zdravý a rozumie závažnosti svojich činov.
     

 Šamsutdinov zastrelil ôsmich vojakov vrátane dvoch dôstojníkov v meste Gornyj v Zabajkalsku. Krátko nato ho zatkli a obvinili z vraždy. Prípad mnohých v Rusku šokoval a pritiahol pozornosť ľudskoprávnych aktivistov po tom, ako Šamsutdinov vyhlásil, že následkom šikanovania a mučenia sa nervovo zrútil.
     

 Ministerstvo obrany pripustilo, že Šamsutdinov mal s jedným z vojakov, ktorých zabil, “konflikt”. V marci 2020 usvedčili ďalšieho Šamsutdinovho kolegu zo šikanovania a podmienečne ho odsúdili na dva roky väzenia.
      

V novembri 2020 zastrelil vojak na základni vo Voronežskej oblasti dvoch vojakov a jedného dôstojníka. V uplynulých rokoch sa dostali na verejnosť videozábery hrubého šikanovania nováčikov na ruských vojenských základniach.

1 komentár

  1. Šikana je bežná v každej armáde. Kto si myslí opak je hlupák. Je to istá forma poruchy osobnosti, ktorá sa hlavne prejavuje u tých čo v civile nemohli nijako vyniknúť a nedosiahli žiadne uspokojivé výsledky. Tu si touto formou kompenzovali svoju frustráciu z toho, že ich každý pokladal v civile za nímanda.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu