Ambulantní lekári protestujú, nechcú ísť do nemocníc. Navyše nikto s nimi nekonzultoval

0
Lekári v ochranných oblekoch na karanténnom oddelení pre pacientov infikovaných koronavírom v nemocnici v iránskom Teheráne (Autor: TASR)

Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR nesúhlasí s poskytnutím ambulantných lekárov nemocniciam. Poukazuje pritom aj na kritický stav ambulantných lekárov, ktorí ochoreli alebo zomreli na ochorenie COVID-19 v posledných dňoch. Ako skonštatovala asociácia, opatrenie vláda prijala bez konzultácie s dotknutými lekármi.

“Apelujeme na vládu a ministerstvo zdravotníctva, aby kompetentní začali konať v zmysle záchrany zdravotného systému a diskusiou so zástupcami dotknutých subjektov, najmä poskytovateľov ambulantnej a ústavnej starostlivosti,” uviedla asociácia.

Podľa ASL chýba jasný plán, ako bude zabezpečená ambulantná starostlivosť v prípade povolania ambulantných lekárov do nemocníc. Vláda podľa nej nenavrhla ani to, ako zabrániť vážnemu ohrozeniu zdravia občanov v prípade, ak dôjde k rozvratu ambulantnej starostlivosti.

Asociácia tiež poukázala na to, že aj ambulantní lekári sú v COVID zóne. Hovorí, že je ich stále menej a takmer polovica je v dôchodkovom veku, veľká časť staršia ako 65 rokov.

Možnosť povolať ambulantných lekárov do nemocníc so Zväzom ambulantných poskytovateľov (ZAP) nikto nekonzultoval. Organizácia to v kritickej situácii pandémie považuje za hazard. Pre TASR to uviedla Zuzana Dolinková, prezidentka ZAP.

Organizácia zastupuje najväčší počet poskytovateľov ambulantnej zdravotnej starostlivosti na Slovensku. “Bez spolupráce so zástupcami tých, ktorých sa uloženie povinnosti bytostne týka, bez koordinácie a odbornej prípravy celého ambulantného sektora, bez presného plánu, ako bude manažovaná ambulantná starostlivosť môže dôjsť k vážnemu ohrozeniu zdravia občanov,” poukázala Dolinková.

Uistila však, že ZAP je pripravený spolupracovať a urobiť všetko preto, aby sa boj s pandémiou ukončil čo najrýchlejšie. “Je nevyhnutné veľmi rozvážne riadiť využitie všetkých ľudských zdrojov a dôsledne pripraviť následnosť každého ďalšieho kroku, čo však nemožno úspešne uskutočniť bez expertízy všetkých zainteresovaných subjektov,” dodala Dolinková.

Ambulantných lekárov bude možné v prípade mobilizácie využiť aj v nemocniciach. Doteraz mali v prípade uloženia pracovnej povinnosti zostať vo svojich ambulanciách. Zmenu vládneho nariadenia odobril v utorok (29. 12.) kabinet na svojom online rokovaní.

Vláda v utorok (29. 12.) odobrila zmenu vládneho nariadenia, podľa ktorého bude možné ambulantných lekárov v prípade mobilizácie využiť aj v nemocniciach. Doteraz mali v prípade uloženia pracovnej povinnosti zostať vo svojich ambulanciách.

- Reklama -