Sme rodina ani OĽANO nemajú “svojho človeka” na post šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry. Lipšic je však pre nich dobrý kandidát

1
Daniel Lipšic (Foto: TASR)

Medzi Sme rodina a OĽANO neexistuje dohoda o obsadzovaní postov na generálneho a špeciálneho prokurátora. V rozhovore pre TASR to skonštatoval predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš. Kandidatúru advokáta a exministra Daniela Lipšica za šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) vníma pozitívne. Lipšic sa podľa neho dokáže “odrezať” od politických vplyvov. Lipšic je vhodným kandidátom aj podľa predsedu parlamentu a Sme rodina Borisa Kollára. Pre TASR uviedol, že poslanci za Sme rodina neplánujú navrhnúť kandidáta na tento post.

Šipoš vylúčil dohodu, že by Sme rodina presadilo svojho kandidáta na šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR a OĽANO zase špeciálneho prokurátora. “Nie je tam žiadna dohoda. Ani to, že vyhral Maroš Žilinka nebolo súčasťou nejakej dohody,” povedal pre TASR. Vylúčil, že by niekto zo Sme rodina pretláčal kandidáta Žilinku, ktorý sa napokon generálnym prokurátorom stal. Rozhodujúcim kritériom bolo podľa Šipoša tzv. indikatívne hlasovanie poslancov.

Kollár pre TASR uviedol, že hoci bol Žilinka kandidátom Sme rodina, nie je to “náš človek”. Má podľa neho silný mandát, ktorý získal naprieč politickými stranami. V jeho doterajšej práci sa podľa neho nedá nájsť žiadne pochybenie. Doplnil, že Žilinku predtým nepoznal a vylúčil politický vplyv Sme rodina na osobu nového generálneho prokurátora.

Šipoš nemá problém s Lipšicom na poste šéfa ÚŠP. “Myslím si, že je to človek, ktorý by túto pozíciu zvládol. (…) Nemám pocit, že by mal problematické väzby alebo že by svoje väzby zneužíval. Myslím si, že on je človek, ktorý dokáže byť profesionál a odrezať sa od politických vplyvov,” zhodnotil Šipoš kandidatúru Lipšica. Ak by existovalo podozrenie, že niekto z vládnej koalície urobil prešľap alebo trestný čin, Lipšic by podľa neho konal nekompromisne. Poslanci za OĽANO môžu podľa Šipoša nominovať ľudí na funkciu špeciálneho prokurátora, ak niekoho vhodného poznajú.

 Do voľby by sa podľa Kollára mohli prihlásiť aj tí, ktorí sa uchádzali o post generálneho prokurátora. Osoba špeciálneho prokurátora je podľa neho najdôležitejšia v boji proti korupcii a “pozostatkom štátnej mafie”. “My nenavrhneme nikoho a počkáme, akí kandidáti budú. Potom bude verejné vypočutie, z toho sa vyberie, pevne verím že najlepší kandidát,” doplnil šéf parlamentu s tým, že nezáleží na tom, či to bude prokurátor alebo neprokurátor.

Šéfa ÚŠP majú poslanci parlamentu voliť na schôdzi, ktorej začiatok je naplánovaný na 26. januára. Nominácie sa môžu podávať do 8. januára. Národná rada SR bude voliť nového šéfa ÚŠP po tom, ako sa obvinený Dušan K. vzdal tejto funkcie.

1 komentár

  1. Černák by bol lepší kandidát ako Šlomo Lipšic! Černák študuje právo už 20 rokov v Ilave, a Lipšic ib keď zrazil chodca a obhajoval zlodejov ako on!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu