utorok, 27 júla, 2021
28.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Kolíková stanovuje komisiu na prešetrenie prípadu Lučanský. O 13.00 hod hovoril so...

Kolíková stanovuje komisiu na prešetrenie prípadu Lučanský. O 13.00 hod hovoril so psychológom a o 16.39 ho našli a začali oživovať

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) si demisiu riaditeľa vysoko váži. Ako podotkla, je to dôležitý krok k obnoveniu dôvery v Zbor väzenskej a justičnej stráže.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) zriadi širokú komisiu na prešetrenie prípadu pokusu o samovraždu bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Potvrdila, že zvažovala aj vyvodenie politickej zodpovednosti.

“Avšak napriek všetkým opatreniam nie vždy samovraždám dokážeme zabrániť,” uviedla Kolíková. Celá udalosť ju mrzí a priznala, že ide o politickú kauzu.

 Priblížila, že súčasťou komisie by mali byť predstavitelia opozície, prezidentka, verejná ochrankyňa práv, Slovenská advokátska komora či zástupcovia európskych organizácií.

Komisia má preskúmať, či v prípade pokusu o samovraždu Lučanského nedošlo k pochybeniu zo strany Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS). “Som presvedčená, že komisia dôjde k záverom, že ZVJS nezlyhal,” zdôraznila ministerka.

Milana Lučanského skontrolovala väzenská stráž v utorok o 16.30. „O tomto čase s ním bola ešte komunikácia, o 16.39 došlo k incidentu,“ povedala ministerka Mária Kolíková. Vysvetľovala, že stráž o 16.39 Lučanskému dávala cez okienko v dverách večeru a on nereagoval.

Príslušníci zboru ho preto hneď začali oživovať. Príslušníci vyhodnocujú stav väzňa na základe vlastných skúseností. Zisťujú, či dýcha, ako reaguje.

Lučanskému museli poskytnúť umelé dýchanie a použiť aj defibrilátor. Ten je výbavou každej väznice vrátane prešovskej.

Záchranári prišli do väznice po 20 minútach od incidentu.

O 13.00 bol Lučanský na rozhovore so psychológom, hodinu predtým na kontrole u všeobecnej lekárky. Šéf väzníc hovoril, že Lučanský hovoril so skúseným psychológom, ktorý má 24-ročnú prax.

Ministerka aj šéf väzníc pripomenuli, že bývalý policajný prezident prešiel tvrdým výcvikom. Poznal aj väzenské prostredie. Ivan nevylúčil, že sa vnútornou disciplínou dajú samovražedné sklony zakryť.

Zbor má ministerkinu plnú dôveru a nemá žiadne pochybnosti o tom, že by ZVJS zlyhal. “Musíme teraz urobiť všetko pre to, aby sme vrátili dôveru voči zboru,” dodala Kolíková. Rozhodnutie generálneho riaditeľa ZVJS Milana Ivana vzdať sa funkcie si vysoko váži.

728*90

1 komentár

  1. Myslím , že ten riaditeľ tej justičnej stráže nie je ten pravý čo mal odstúpiť !!! Asi by to mala byť samotná osoba čo ridi ministerstvo spravolivosti !? Žiadny psychológ , alebo psychiater NEPOMOŽE , keď človek vystavený stresu je odstavený od RODINY , ADVOKÁTA a sú mu odopreté všetky veci na ktoré má podľa zákona NÁROK , napriek tomu , že je vo vyšetrovacej vezbe ?!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 392,406 +51 Dnes Úmrtí 12,534 Uzdravení 379,419 Infikovaných 453 Last updated: 27. júla 2021 - 19:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -