nedeľa, 7 marca, 2021
8.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Brexit: Barnier a Frost zorganizovali v nedeľu bilaterálne stretnutie

Brexit: Barnier a Frost zorganizovali v nedeľu bilaterálne stretnutie

Hlavní vyjednávači Európskej únie (EÚ) a Británie, Michel Barnier a David Frost, zorganizovali v nedeľu bilaterálne stretnutie. Informovali o tom zdroje blízke rokovaniam.

K osobnému stretnutiu Barniera a Frosta dochádza v čase, keď rozhovory o obchodnej dohode dospeli do kritického štádia bez dosiahnutia prielomu.

EÚ predložila Spojnému kráľovstvo ponuku na kompenzácie za povolenie pre rybárov z členských štátov bloku loviť v britských vodách, ale Londýn ju nebol ochotný prijať, uviedli zdroje.

Britský minister zdravotníctva Matt Hancock v tejto súvislosti pre televíziu Sky News v nedeľu vyhlásil, že blok by mal upustiť od „neprimeraných požiadaviek“.

“Chceme, aby tieto rozhovory dospeli k pozitívnemu záveru, samozrejme, chcem dohodu, myslím si, že dohodu chcú všetci,” povedal Hancock. „EÚ, bohužiaľ, vzniesla nejaké neprimerané požiadavky. Nerešpektujú výsledok referenda. Som si istý, že je možné dosiahnuť dohodu, ale je zrejmé, že si to vyžaduje posun na strane EÚ.“

Cestujúci kráčajú okolo transparentu odporcov brexitu v Bruseli v nedeľu 20. decembra 2020. Hlavní vyjednávači Európskej únie (EÚ) a Británie, Michel Barnier a David Frost, zorganizovali v nedeľu bilaterálne stretnutie. K osobnému stretnutiu Barniera a Frosta dochádza v čase, keď rozhovory o obchodnej dohode dospeli do kritického štádia bez dosiahnutia prielomu. (Foto: TASR/AP)

Británia vystúpila z EÚ 31. januára, keď zároveň začalo plynúť prechodné obdobie, ktoré vyprší na konci roka.

Britský premiér Boris Johnson, ktorý bol tvárou kampane za vystúpenie z EÚ v roku 2016, opakovane tvrdí, že nemôže prijať žiadnu dohodu, ktorá by nerešpektovala zvrchovanosť krajiny, čo bol cieľ brexitu aj jadro vlaňajších volieb v Spojenom kráľovstve.

EÚ je však rovnako odhodlaná chrániť svoj lukratívny jednotný trh a chce zabrániť tomu, aby si Londýn zabezpečil to najlepšie z oboch svetov: preferovaný prístup na európsky trh s výhodou stanovenia si svojich pravidiel.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 323,390 +1,286 Dnes Úmrtí 7,836 +97 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 60,254 Last updated: 7. marca 2021 - 14:39 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky