Česko zavádza karanténu pre osoby prichádzajúce z Británie

0
český premiér Andrej Babiš (Foto: TASR/AP)

Ľudia, ktorí sa v posledných 14 dňoch nachádzali v Spojenom kráľovstve, musia po príchode do Česka povinne absolvovať karanténu. V nedeľu to na sociálnej sieti Twitter oznámilo české ministerstvo zdravotníctva. Opatrenie prijal rezort v súvislosti so šírením nového kmeňa koronavírusu na juhu Anglicka, píše spravodajský server iDNES.cz.

“Vzhľadom na riziko spojené s novou mutáciou vírusu, ktorá bola preukázaná vo Veľkej Británii, zavádzame od dnešného dňa povinnú domácu karanténu pre všetky osoby, ktoré sa tam v posledných 14 dňoch zdržiavali minimálne 24 hodín a teraz sa vracajú do Česka,” oznámilo ministerstvo zdravotníctva .

Ľudia v karanténe podstúpia po piatich až siedmich dňoch PCR test. Ak bude výsledok negatívny, karanténa bude podľa ministerstva zdravotníctva ukončená, inak strávia desať dní v izolácii. Na pražskom letisku Václava Havla má v priebehu nedele doraziť z Británie celkom sedem spojov, dodal server iDNES.cz.

Britský premiér Boris Johnson v rámci úsilia dostať pod kontrolu šírenie zrejme ešte nákazlivejšieho variantu koronavírusu v sobotu vyhlásil, že obyvatelia Londýna a juhovýchodnej časti Anglicka musia od nedele minimálne do 30. decembra “zostať doma”. Johnsonova vláda už v pondelok oznámila, že nový rýchly nárast počtu nakazených môže súvisieť aj s novým variantom koronavírusu.

Podľa Johnsona je nový kmeň koronavírusu prenosnejší o približne 70 percent. Podľa odborníkov však nič nenasvedčuje tomu, že by nový variant vírusu spôsoboval väčšie zdravotné ťažkosti než predchádzajúce, alebo že by bol rezistentný na novovyvinuté vakcíny.

Pre šírenie novej mutácie koronavírusu rušia letecké a vlakové spoje s Britániou viaceré európske štáty vrátane Holandska, Belgicka či Talianska, pričom ďalšie krajiny tento krok zvažujú.

- Reklama -