štvrtok, 4 marca, 2021
5.2 C
Bratislava
Úvod Aréna USA uvalili sankcie na Rusov, Jemenčanov a Haiťanov

USA uvalili sankcie na Rusov, Jemenčanov a Haiťanov

Spojené štáty vo štvrtok uvalili sankcie v súvislosti s porušovaním ľudských práv na jednotlivcov a spoločnosti spájané s čečenským vodcom Ramzanom Kadyrovom, avšak aj na Jemenčanov a Haiťanov. Informovala o tom agentúra AFP.

Americké ministerstvo financií sankcie uvalilo v deň, keď sa slávi Medzinárodný deň ľudských práv. Učinilo tak na základe tzv. Magnitského zákona, ktorý umožňuje potrestanie ľudí, ktorí sa v zahraničí dopustili porušenia ľudských práv.

“Kadyrov a sily, ktorým velí, všeobecne známe ako Kadyrovci, sú zapletení do vraždy Borisa Nemcova, opozičného politika a kritika ruského prezidenta Vladimira Putina, a ďalších závažných porušení ľudských práv,” uvádza ministerstvo financií, ktoré v tejto súvislosti uvalilo sankcie na šesť ruských firiem a päť jednotlivcov, ktorých spája s Kadyrovom. Samotný čečenský vodca je terčom amerických sankcií už od roku 2017.

Na americkom sankčnom zozname je od štvrtka aj päť predstaviteľov šiitskej povstaleckej skupiny húsíov, ktorí s podporou Iránu bojujú v Jemene proti medzinárodne uznanej vláde, ktorú podporuje vojenská koalícia na čele so Saudskou Arábiou.

USA ďalej uvalili sankcie aj na troch Haiťanov, ktorých spája s útokom v haitskej metropole Port-au-Prince z novembra 2018, pri ktorom zahynulo 71 ľudí. Dvaja z nich boli v čase útoku štátnymi úradníkmi a tretí je vodca organizovanej zločineckej skupiny.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 314,359 Úmrtí 7,489 Uzdravení 255,300 Infikovaných 51,570 Last updated: 4. marca 2021 - 04:54 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky