pondelok, 28 novembra, 2022
3.3 C
Bratislava
ÚvodArénaSalmanovci sú vinní, avšak podľa Špecializovaného trestného súdu nemusia nastúpiť na výkon...

Salmanovci sú vinní, avšak podľa Špecializovaného trestného súdu nemusia nastúpiť na výkon testu

 Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Vasiľ Špirko na jednej strane vyjadril pocit zadosťučinenia v prípade odsúdenia ruských podnikateľov Sergeja a Alexandra S. Na druhej strane pondelkový verdikt Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) vníma rozpačito.

 “Určite pociťujem zadosťučinenie, že sa vyhovelo tým postupom, ktoré prokuratúra navrhovala, prejavom čoho bolo aj rozhodnutie dovolacieho súdu, ktorý to opätovne vrátil na konanie a rozhodnutie. Zatiaľ v tomto momente vnímam rozpačito vyjadrenia aj rozsudok súdu s tým, že súd nastolil určitý právny problém, keď výsledok dnešného konania včlenil pod predchádzajúce rozhodnutie s tým, že toto rozhodnutie vo vzťahu k obom obžalovaným už bolo vykonané,” uviedol po vyhlásení rozsudku Špirko.

Objasnil, že v pondelok síce boli odsúdení uznaní za vinných a boli odsúdení, avšak trest im zostáva z predchádzajúceho odsúdenia. “Čiže pre nich nevyplýva žiadna povinnosť ďalšieho výkonu trestu. Toto rozhodnutie dnešného dňa, samozrejme, musím preskúmať, oboznámiť sa s právnou argumentáciou súdu a podľa toho prokuratúra zaujme postoj,” vysvetlil prokurátor.

Alexandra a Sergeja S. ŠTS uznal za vinných v prípade podplácania. Sergeja S. odsúdil ŠTS na sedem rokov a Alexandra S. na šesť rokov. Tresty by si mali odpykať v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Sergeja S. odsúdil súd aj na peňažný trest vo výške 15.000 eur a v prípade jeho nezaplatenia mu udelil náhradný trest vo výške 18 mesiacov. Alexandra S. odsúdil na peňažný trest vo výške 10.000 eur a v prípade jeho nezaplatenia sa mu k trestu pripočíta ďalších 12 mesiacov väzenia. Verdikt nie je právoplatný, obhajca Viktor Križiak sa odvolal a Špirko si ponechal zákonnú lehotu na prípadné odvolanie.

Dvojica však na trest výkonu odňatia slobody nemusí nastúpiť. ŠTS v pondelok totiž spojil dva skutky podplácania do jedného. V rámci jednej kauzy boli podnikatelia odsúdení a podmienečne prepustení na slobodu. V rámci druhej zase boli v roku 2016 oslobodení.

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -