Nemecká polícia podniká razie v súvislosti s útokom vo Viedni

0
Nemeckí policajti stoja pred obytným domom počas razie v meste Osnabrück, spolkovej krajine Dolné Sasko v piatok 6. novembra 2020. Nemecké bezpečnostné zložky začali v piatok ráno v Nemecku razie v spojitosti s pondelňajším teroristickým útokom vo Viedni. (Foto: TASR/AP)

Nemecké bezpečnostné zložky začali v piatok ráno v Nemecku razie v spojitosti s pondelňajším teroristickým útokom vo Viedni, informovala agentúra DPA.

Spolkový kriminálny úrad (BKA) na Twitteri uviedol, že prehľadávajú domovy a obchodné priestory štyroch osôb v nemeckých spolkových krajinách Dolné Sasko, Hesensko a Šlezvicko-Holštajnsko. Tieto štyri osoby podľa BKA nie sú priamo podozrivé z útoku, môžu však mať spojitosť s údajným útočníkom.

Nemecký minister vnútra Horst Seehofer vo štvrtok povedal, že islamisticky motivovaný útok vo Viedni má väzby aj na Nemecko.

Islamisti v Európe majú podľa hovorcu ministerstva vnútra hustú sieť kontaktov presahujúcich hranice krajín, preto sa takéto kontakty dajú predpokladať aj v tomto prípade.

Pondelňajšia streľba v centre Viedne si vyžiadala štyri životy a najmenej 22 zranených. Útočníkom bol podľa polície 20-ročný Kujtim Fejzulai, ktorý mal rakúske aj severomacedónske občianstvo.

Ozbrojení policajti strážia ulicu na mieste pondelkovej streľby v centre Viedne v utorok 3. novembra 2020. Strelci spustili v pondelok okolo 20.00 h SEČ paľbu na ľudí, ktorí si užívali vo viedenských kaviarňach a reštauráciách poslednú noc pred začatím lockdownu, zameraného na zastavenie šírenia koronavírusu. Foto: TASR/AP

Páchateľa polícia krátko po útoku zastrelila. Rakúsky minister vnútra Karl Nehammer v stredu potvrdil, že Fejzulai konal sám. K útoku sa neskôr prihlásila teroristická organizácia Islamský štát (IS).

Nehammer vo štvrtok na tlačovej konferencii informoval, že vyšetrovanie prebieha aj vo Švajčiarsku a v ďalšej krajine, ktorú nemenoval. Švajčiarska polícia zadržala v utorok dve osoby, ktoré už v minulosti trestne stíhali v súvislosti s terorizmom.

- Reklama -