Zastreleného útočníka z Viedne v minulosti stíhali za terorizmus

0
Ozbrojení policajti strážia ulicu na mieste pondelkovej streľby v centre Viedne v utorok 3. novembra 2020. Strelci spustili v pondelok okolo 20.00 h SEČ paľbu na ľudí, ktorí si užívali vo viedenských kaviarňach a reštauráciách poslednú noc pred začatím lockdownu, zameraného na zastavenie šírenia koronavírusu. Foto: TASR/AP

Útočník, ktorého po streľbe v centre Viedne zneškodnili policajti, bol 20-ročný muž s rakúskym i severomacedónskym občianstvom a v minulosti ho trestne stíhali v spojitosti s členstvom v teroristickej organizácii. Informovala o tom v utorok agentúra APA s odvolaním sa na rakúskeho ministra vnútra Karla Nehammera.

Muž menom Kujtim Fejzulai bol v apríli 2019 uznaný za vinného za pokus o cestu do Sýrie s cieľom pripojiť sa k extrémistickej organizácii Islamský štát, píše agentúra AP. Súd mu udelil trest odňatia slobody v dĺžke 22 mesiacov, v decembri ho však podmienečne prepustili.

Nehammer v utorok ráno potvrdil, že teroristický útok v centre Viedne mal islamistický motív.

Ozbrojení policajti strážia ulicu na mieste pondelkovej streľby v centre Viedne v utorok 3. novembra 2020. Foto: TASR/AP

Páchateľ mal v čase útoku pri sebe falošný pás s výbušninami, automatickú strelnú zbraň s dlhou hlavňou, ručnú strelnú zbraň a mačetu.

Muž spustil v pondelok okolo 20.00 h SEČ paľbu na ľudí v centre Viedne. Najmenej štyri osoby prišli v dôsledku streľby o život a polícia zastrelila i útočníka. Viac ako 15 ľudí utrpelo zranenia.

Úrady po útoku prehľadali niekoľko bytov vrátene bytu páchateľa a zatkli niekoľko ľudí. Vo Viedni je podľa Nehammera nasadených 1000 príslušníkov polície.

- Reklama -