utorok, 11 mája, 2021
27.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Prezidentské voľby v USA: Američania volia vždy po zbere úrody, no ešte...

Prezidentské voľby v USA: Američania volia vždy po zbere úrody, no ešte pred príchodom zimy, opisuje Demeš. A vždy v utorok

Americké prezidentské voľby sa podľa ústavy musia konať vždy v utorok po prvom novembrovom pondelku. „Má to praktické vysvetlenie. Voľby boli takto koncipované pred viac ako 200 rokmi, keď boli Spojené štáty americké poľnohospodárskou krajinou. Voľby boli už po žatve, ale ešte pred zimou. A v utorok preto, že Amerika je veľká krajina, na voľby bolo treba cestovať a v nedeľu treba ísť do kostola,” uviedol v diskusii na TASR TV zahraničnopolitický analytik a bývalý minister medzinárodných vzťahov SR Pavol Demeš.

Pavol Demeš. Foto: TASR

Pevne sú stanovené aj ďalšie volebné termíny – víťazný kandidát napríklad skladá prísahu a ujíma sa funkcie napoludnie 20. januára nasledujúceho roku.

Tohtoročné voľby podľa Demeša prebiehajú v neštandardných podmienkach koronavírusovej krízy a očakávaná mimoriadne vysoká účasť naznačuje, že samotní Američania považujú hlasovanie za dôležitú politickú križovatku.

„V týchto voľbách je asi 230 miliónov oprávnených voličov a okolo 100 miliónov volí predčasne – či už vhodením lístka, alebo poštou. Je to bezprecedentná situácia,” povedal.

Americký prezident Donald Trump (vpravo) a americký viceprezident Mike Pence prichádzajú na pódium vystúpiť s prejavom na predvolebnom zhromaždení v meste Grand Rapids, v americkom štáte Michigen 3. novembra 2020. Foto: TASR/AP

Pri výbere kandidáta sú podľa Demeša pre Američanov kľúčové najmä ekonomické a sociálne témy, pričom veľkú úlohu zohráva aj prístup k riešeniu pandémie koronavírusu. „Zahraničná politika je v prioritách voličov podľa prieskumných agentúr asi na šiestom mieste,” upozornil Demeš.

Dodal, že Európska únia zostane kľúčovým politickým partnerom Spojených štátov bez ohľadu na to, ktorý z dvoch kandidátov zvíťazí; rozdiely v prístupe k zahraničnej politike sú však medzi nimi zreteľné. Kým kandidát Demokratickej strany Joe Biden je podľa Demeša dlhoročným znalcom zahraničných vzťahov a uprednostňuje multilaterálne riešenia vrátane podpory demokracie a ľudských práv, koncept súčasného prezidenta a republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa je viac zameraný na získavanie konkrétnych výhod pre USA v jednotlivých záležitostiach.

„Trump zrušil Parížsku klimatickú dohodu, vystupuje zo Svetovej zdravotníckej organizácie. Zmenil aj niektoré vzťahy k Európskej únii, napríklad sa mu páčil brexit.” 

Na druhej strane, Trump mal nadštandardne dobré vzťahy so severným susedom Slovenska, Poľskom, a jeho minister zahraničných vecí Mike Pompeo pred rokom navštívil aj Bratislavu. Za skôr pozitívny označil Demeš i postoj Trumpa k Severoatlantickej aliancii.

Aktuálne americké voľby sú podľa Demeša výrazne ovplyvnené témou koronavírusu. „Spojené štáty sú rekordérom v počte úmrtí na COVID-19, doposiaľ tam zomrelo viac ako 220 000 ľudí. Je to obrovská rana, ktorú v dôsledku pandémie zakúšajú. Došlo tam k ekonomickému i sociálnemu prepadu a k polarizácii spoločnosti,” povedal.

Demokratický kandidát na prezidenta USA a bývalý americký viceprezident Joe Biden sa drží za ruky so svojou rodinou po jeho prejave na predvolebnom zhromaždení drive-in v Pittsburghu 2. novembra 2020. Foto: TASR/AP

Keby nebolo pandémie, podľa Demeša by bol pravdepodobne favoritom Trump. Z jeho počiatočného zľahčovania tohto problému však profituje Biden, ktorý vedie aj vo väčšine prieskumov. „Je to zložité – prieskum verejnej mienky často niečo ukazuje, ale napokon sentimentálny moment v úplnej koncovke môže spôsobiť, že kandidát na seba strhne pozornosť,” poznamenal Demeš.

Voľby podľa neho môžu popri štandardnej kampani ovplyvniť aj “špinavé” metódy negatívnych kampaní a sociálne siete, ktoré do istej miery odsúvajú do úzadia donedávna dominantné televízne diskusie.

Američania v utorok rozhodujú o tom, či súčasný prezident Donald Trump zostane v Bielom dome ďalšie štyri roky. Trumpovým vyzývateľom je demokratický kandidát Joe Biden, ktorý bol viceprezidentom v ére úradovania prezidenta Baracka Obamu (2009-2017). Trump je v poradí 45. americkým prezidentom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 386,136 +350 Dnes Úmrtí 12,077 +26 Dnes Uzdravení 368,447 Infikovaných 5,612 Last updated: 11. mája 2021 - 18:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -