V SAE začali so skúšaním ruskej vakcíny proti COVID-19 na ľuďoch

0
Ruská vakcína Sputnik V Foto: TASR/AP

V Spojených arabských emirátoch (SAE) sa začali skúšky ruskej vakcíny Sputnik V proti ochoreniu COVID-19 na ľuďoch. Kremeľ to oznámil v pondelok vo vyhlásení, v ktorom informoval o telefonáte ruského prezidenta Vladimira Putina a korunného princa emirátu Abú Zabí šejcha Muhammada bin Zájida an-Nahjána. Informácie priniesla tlačová agentúra Reuters.

Abú Zabí je jedným zo siedmich emirátov SAE.

SAE je druhou zahraničnou krajinou, kde sa začala testovať nová ruská očkovacia látka proti COVID-19. Ako prvé s jej testovaním začalo Bielorusko. Očakáva sa, že testy sa v blízkej budúcnosti spustia aj vo Venezuele.

Rusko sa stalo v auguste prvou krajinou na svete, ktorá zaregistrovala vakcínu proti chorobe COVID-19, a to po necelých dvoch mesiacoch testovania na ľuďoch. Očkovacia látka však vtedy ešte ani v Rusku neprešla treťou fázou klinického testovania na tisíckach dobrovoľníkov.

Očkovacia látka proti koronavírusu dostala názov Sputnik V podľa kozmickej družice, ktorú vyrobil Sovietsky zväz a v roku 1957 bola prvým umelým vesmírnym satelitom na svete vyslaným na obežnú dráhu Zeme.

- Reklama -