Von der Leyenová: Podpredsedníčka Európskej komisie Jourová má moju plnú dôveru

0
Na snímke predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Foto: TASR/AP

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v utorok vyhlásila, že “má plnú dôveru” v podpredsedníčku svojho kabinetu, českú eurokomisárku Věru Jourovú. Uviedla to hovorkyňa EK Dana Spinantová počas videokonferencie s novinármi.

Reagovala tak na žiadosť maďarského premiéra Viktora Orbána, aby šéfka exekutívy EÚ odvolala Jourovú pre jej vyjadrenia, ktoré podľa neho urazili Maďarov.

Orbán zaslal v utorok list Von der Leyenovej, v ktorom oznámil, že pozastavuje spoluprácu s podpredsedníčkou EK pre hodnoty a transparentnosť Věrou Jourovou a zároveň požiadal o jej okamžité odvolanie kvôli rozhovoru pre nemecký týždenník Der Spiegel. Rozhovor bol zverejnený 25. septembra a Jourova v ňom okrem iného uviedla, že Orbán v Maďarsku buduje “chorú” demokraciu.

Hovorkyňa Európskej komisie potvrdila, že Von der Leyenová Orbánov list dostala. „Naše obavy, pokiaľ ide o situáciu v oblasti právneho štátu v Maďarsku, sú dobre známe,” tlmočila Spinantová postoj eurokomisie voči dianiu v Maďarsku.

Hovorkyňa zároveň pripomenula, že Jourová v stredu po zasadnutí kolégia komisárov predloží správu o stave právneho štátu v členských štátoch EÚ.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu