sobota, 31 októbra, 2020
12.1 C
Bratislava
Úvod Aréna VIDEO Kauza Chovanec: Kollár predloží uznesenie k úmrtiu, ďakuje príčetnej opozícii. Korčok:...

VIDEO Kauza Chovanec: Kollár predloží uznesenie k úmrtiu, ďakuje príčetnej opozícii. Korčok: Tlačíme, konať musí Belgicko

Vedenie Národnej rady (NR) SR predloží návrh uznesenia k úmrtiu slovenského občana v Belgicku a udalostiam okolo zásahu na letisku Charleroi vo februári 2018. Informoval o tom šéf parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) po pondelkovom stretnutí s ministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom (nominant SaS). Uznesením má parlament vyjadriť znepokojenie a ľútosť nad udalosťou, odsúdiť neprimeraný a hrubý postup belgickej polície. Rovnako má požiadať vládu SR, aby vyžadovala od belgickej strany riadne vyšetrenie s cieľom vyvodenia disciplinárnej i trestnoprávnej zodpovednosti. Zároveň má vláda požadovať informácie z vyšetrovania, zákroku a postupu belgických zložiek voči Jozefovi Chovancovi.

„Prípad musí byť vyšetrený a musí byť spravodlivosti učinené zadosť,” uviedol Kollár. Zdôraznil závažnosť udalosti. Priblížil, že uznesenie predloží spoločne so všetkými podpredsedami parlamentu – Jurajom Šeligom (Za ľudí), Milanom Laurenčíkom (SaS), Gáborom Grendelom (OĽANO) a Petrom Pellegrinim (nezaradený). Eviduje aj opozičný návrh k tejto veci, v pléne zrejme podľa jeho slov zlúčia diskusiu k bodom.

„Je rozdiel, či niekto chce niečo úprimne, alebo len vytĺka politický kapitál a snaží sa úplne každého pošpiniť,” poznamenal a poďakoval sa “príčetnej časti opozície”, ktorá sa pridala k spoločnému návrhu s koalíciou.

Vo videu Boris Kollár, predseda NR SR, zdroj: TASR

Korčok zdôraznil, že slovenská diplomacia koná od začiatku kauzy.

„Tlačíme, intervenujeme, ale konať musia belgické orgány,” podčiarkol. Veľa podľa neho povedalo už samotné zverejnené video. „Počkajme, aký bude priebeh a dynamika vyšetrovania a potom sa môžeme pozrieť, aké ďalšie prostriedky sú na našej strane,” doplnil s tým, že už v súčasnosti je na belgickú politiku vyvíjaný veľký tlak. Myslí si, že i samotné vyšetrovanie naberie úplne inú razanciu.

Ohradil sa voči tvrdeniam a postupu časti slovenskej opozície. Tá podľa neho nemá zábrany zbierať lacné politické body ani pri tragickom čine. Vysvetlil, že hoci koná v tejto veci, nezvoláva denne tlačové konferencie aj preto, aby ešte viac netraumatizoval rodinu zosnulého.

„Nebudem z každého jedného parciálneho kroku robiť mediálnu šou. Tá rodina si to nezaslúži. Budem sa snažiť celé svoje úsilie vložiť do toho, aby sme vytvárali tlak na belgickú stranu. Primeraný, kultivovaný,” povedal.

Vo videu Ivan Korčok minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, zdroj: TASR

Podľa predkladateľa opozičného návrhu Juraja Blanára (Smer-SD) je evidentné, že Korčok a Kollár konajú až pod tlakom opozície a verejnosti.

„Uznesenie, ktoré predkladá vládna koalícia s Pellegrinim na rokovanie parlamentu v stredu, je reakciou až na naše uznesenie, ktoré som predložil do parlamentu už minulý štvrtok,” zdôraznil s tým, že v strane sú pripravení rokovať aj o koaličnom uznesení. Považuje ho však za mierne a málo razantné oproti jeho návhru.

„Okrem iného chýba mu totiž, aby vláda požadovala belgickú vládu o účasť aj našich vyšetrovacích pozorovateľov pri vyšetrovaní, aby sme zistili, ako je možné, že belgický systém dokázal zahmlievať a zamlčiavať tento ohavný čin viac ako dva a pol roka,” skonštatoval.

Smer-SD v stanovisku, ktoré poskytol jeho hovorca Ján Mažgút, označil uznesenie koalície za dôkaz servilnosti vládneho zoskupenia. Napriek tomu víta, že parlament bude rokovať o oboch návrhoch. Pýtať sa chce, prečo vláda prípad ignorovala a ako je možné, že belgický systém dva roky úspešne zatajoval pravdepodobne vraždu Slováka Jozefa Chovanca belgickými policajtmi.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) počas dňa informoval, že aj slovenská strana je v tomto prípade súčinná a že sledujú prípad.

„Pokiaľ by sme boli požiadaní o súčinnosť našich vyšetrovateľov v medzinárodnom tíme, boli by sme ochotní. Myslím, že by bolo dobre, keby sa toho naši vyšetrovatelia zúčastnili,” zdôraznil s tým, že sa skutok stal na území Belgicka a podlieha teda tamojším orgánom činným v trestnom konaní.

Slovák Jozef Chovanec zomrel vo februári 2018 po potýčke s políciou na letisku v meste Charleroi. Podľa pôvodných informácií prelomil letiskovú bariéru a nastúpil do lietadla neoprávnene. Malo dôjsť k potýčke, pričom letisková polícia ho vyviedla a umiestnila do cely predbežného zadržania, kde sa mal Chovanec dopustiť sebapoškodenia.

Fotografia incidentu z videozáznamu, ktorá koluje po sociálnych sieťach. Zdroj: Facebook

Zo záznamu priemyselnej kamery však vidno, ako jedna zo zasahujúcich policajtiek hajluje, zatiaľ čo piati ďalší policajti sedia a kľačia na hrudi Chovanca a smejú sa z nacistického pozdravu svojej kolegyne. Podľa videozáznamu policajti kolenami na hrudi imobilizovali Chovanca po dobu 16 minút.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

K 8. h bolo funkčných 91 percent odberných miest, informuje MZ SR

K 8. hodine bolo funkčných 91 percent odberných miest. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR o tom informovalo na sociálnej sieti.

Bratislava hlási veľký záujem o testovanie: čakacie lehoty sú jedna až tri hodiny

Bratislavské mestské časti hlásia od skorých ranných hodín veľký záujem o testovanie. Predpokladané čakacie lehoty sú od jednej do troch a viac...

Naď prosí o ohľaduplnosť a rešpektovanie pokynov samospráv

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) verí, že sa počas dňa podarí otvoriť všetky odberné miesta. Občanov zároveň prosí o ohľaduplnosť a rešpektovanie...

Premiér medzinárodne uznanej líbyjskej vlády Sarrádž odstúpi

Fájiz Sarrádž, premiér medzinárodne uznanej líbyjskej vlády, vyhlásil, že ustúpil požiadavke na odovzdanie moci do konca októbra so zámerom vyhnúť sa vytvoreniu...

Desaťtisíce ľudí protestovali proti takmer úplnému zákazu interrupcií

Desaťtisíce ľudí aj napriek reštrikciám súvisiacich s koronavírusovou pandémiou protestovali v piatok v Poľsku proti verdiktu súdu, ktorý výrazne sprísňuje legislatívu týkajúcu...

Na Slovensku sa začalo celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19

Na Slovensku sa začalo celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19. Testovať sa bude od soboty do nedele (1. 11.), a to v čase...

The Lancet píše o slovenskom testovaní. Upozorňuje aj na úskalia

Slovensko plánuje byť prvou krajinou na svete, ktorá celú svoju populáciu otestuje na koronavírus SARS-CoV-2, napísal medicínsky týždenník The Lancet v článku...
Slovensko
Pozitívne vzorky 55,091 Úmrtí 212 Uzdravení 12,508 Infikovaných 42,371 Last updated: 31. októbra 2020 - 08:53 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky