VIDEO Dočasným policajným prezidentom SR bude Peter Kovařík

0
prezident Policajného zboru SR Peter Kovařík. (Foto: TASR)

Dočasným policajným prezidentom bude Peter Kovařík. Do funkcie nastúpi v utorok (1. 9.). Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

Ministerstvo vnútra SR teraz musí do 30 dní vypísať výberové konanie na túto pozíciu. Kovařík bude vo funkcii do vymenovania nového policajného prezidenta, poznamenal Mikulec.

Zzľava dočasne poverený prezident Policajného zboru SR (PZ SR) Peter Kovařík a minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) Foto: TASR

Peter Kovařík pôsobí od júna 2017 na Úrade vlády SR, kde zastával najskôr funkciu riaditeľa Odboru prevencie korupcie. Od 1. februára 2019 sa zároveň stal generálnym riaditeľom Sekcie prevencie korupcie a krízového manažmentu Úradu vlády SR. Kovařík pracoval dlhé roky v polícii, od roku 1991. V roku 2004 sa stal vedúcim oddelenia vyšetrovania na odbore boja proti korupcii v Banskej Bystrici. V rokoch 2010 – 2012 vol riaditeľom Úradu boja proti korupcii. Do roku 2017 pôsobil ako policajný pridelenec vo Washingtone.

 Vo svojej funkcii chce Kovařík posilniť dôveryhodnosť policajného zboru, aby sa posunul od represívnej formy do formy podpory a dôvery vo vzťahu k občanom.

„Chcem počúvať policajtov na základných útvaroch, aby som vedel, s akými starosťami sa boria,” povedal.

Pre Kovaříka nie sú personálne zmeny v policajnom zbore otázkou, ktorú treba momentálne riešiť.

„Treba citlivo vnímať, že som dočasne poverený a nevidím dôvod, aby som začal s personálnymi zmenami,” poznamenal.  

Vo videu Peter Kovařík, dočasný prezident Policajného zboru SR, zdroj: TASR

Novú legislatívu pre spôsob voľby policajného prezidenta chce minister predstaviť v krátkom čase. V pripravovanom zákone bude zmenená pozícia Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť. Jednou z možností a navrhovaných riešení je aj to, že na pozíciu budú môcť kandidovať bývalí policajti.

„Nie je to len o mojom rozhodnutí, preto sme dali do činnosti komisiu, ktorá sa týmto zapodieva. Komisia teraz veľmi aktívne funguje a tie návrhy sa finalizujú,” hovorí Mikulec.

vo videu minister vnútra Roman Mikulec, zdroj: TASR

Doterajšiemu prezidentovi policajného zboru Milanovi Lučanskému sa skončil mandát 31. augusta, keďže k tomuto dňu požiadal o uvoľnenie zo služobného pomeru. Svoj krok zdôvodnil tým, že nechce niesť zodpovednosť za politizáciu polície novým vedením ministerstva vnútra. Uviedol, že tak ako on nemá dôveru súčasného vedenia ministerstva vnútra, ono zase nemá jeho.

Milan Lučanský požiadal o uvoľnenie zo služobného pomeru k 31.8.2020. (Autor: facebook.com/policiaslovakiafacebook.com/policiaslovakia)

Lučanský zastával funkciu policajného prezidenta od 1. júna 2018. SR mala od svojho vzniku, vrátane Lučanského, 11 policajných prezidentov. Policajného prezidenta vymenúva po zmenách, ktoré presadila bývalá vláda, na štyri roky minister na základe výberového konania a len s odporúčaním parlamentného brannobezpečnostného výboru. Na jeho ustanovenie do funkcie je potrebná zhoda výberovej komisie, výboru pre obranu a bezpečnosť a ministra.

- Reklama -