nedeľa, 24 januára, 2021
2.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Bielorusko: Niekoľkým zahraničným novinárom úrady odobrali akreditácie

Bielorusko: Niekoľkým zahraničným novinárom úrady odobrali akreditácie

Bieloruské úrady v sobotu odobrali akreditáciu niekoľkým zahraničným novinárom, pričom niektorých z nich zadržali či vyhostili z krajiny. Informovali o tom agentúry AFP a DPA.

Podľa úradov prijali bieloruské orgány toto rozhodnutie na základe odporúčaní štátnej protiteroristickej jednotky. Neuviedli, koľkých novinárov sa toto opatrenie dotklo, no odobratie akreditácií potvrdili napríklad zamestnanci britskej spravodajskej televízie BBC, rozhlasovej stanice Slobodná Európa, či francúzskej tlačovej agentúry AFP.

Agentúra DPA informovala, že bieloruské bezpečnostné zložky cez noc zadržali niekoľkých novinárov, ktorým tamojšie úrady chceli zabrániť v informovaní o protestoch proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Tie vypukli v Bielorusku bezprostredne po oznámení výsledkov prezidentských volieb z 9. augusta, ktoré odmietla jeho hlavná súperka Sviatlana Cichanovská i ďalší opoziční kandidáti.

Podľa agentúry DPA boli medzi zadržanými aj traja zamestnanci nemeckej verejnoprávnej televízie ARD, ktorým úrady rovnako odobrali akreditáciu, bez ktorej nemôžu zástupcovia médií v Bielorusku vykonávať svoju prácu. Zadržali ich v noci na sobotu a prepustili v sobotu ráno. Dvoch z nich úrady vyhostili z krajiny, kým tretí sa v pondelok postaví pred súd.

O “masívnom odoberaní akreditácií bieloruským zástupcom zahraničných médií” informovala aj Bieloruská asociácia novinárov (BAJ). Bielorusko muselo opustiť aj niekoľko ruských novinárov, píše DPA.

O odoberaní pracovných povolení v Bielorusku rozhoduje komisia pre informačnú bezpečnosť, ktorú tvoria zástupcovia z bieloruskej tajnej služby KGB, ministerstva obrany i vnútra.  

Masové protesty po bieloruských prezidentských voľbách vyústili do tvrdých zásahov bieloruských bezpečnostných síl voči demonštrantom. Zranenia utrpeli stovky policajtov a protestujúcich a viac ako 7000 osôb bolo zadržaných.

1 komentár

  1. No konečne bolo už na čase. Je zrejme isté, že pôsobili v Bielorusku nad rámec svojich poverení. Poväčšine zahraničný novinári pracujú pre tajné služby ak sa nemýlim. Tak to značí, že zrejme predstavovali pre Bielorusko a ich demokratické zriadenie istú hrozbu. Vieme ako dopadla Ukrajina, kde tak isto aj za pomoci novinárov bola nastolená fašistická diktatúra!!! Alebo si s vás niekto myslí niečo iné? Západ vtedy sám priznal, že USA naliali do prevratu 5 miliárd US $!!! Tak, že tak.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 236,476 +1,905 Dnes Úmrtí 4,068 +103 Dnes Uzdravení 189,959 Infikovaných 42,449 Last updated: 24. januára 2021 - 20:24 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky