Poľovnícka komora žiada ministra Budaja o reguláciu stavu medveďov

0
medveď hnedý
Foto: JoaquinAranoa, Pixabay

Slovenská poľovnícka komora (SPK) vyzýva ministra životného prostredia SR Jána Budaja (OĽANO), aby prehodnotil a zverejnil svoje konečné stanovisko k potrebe manažmentu medveďa hnedého na Slovensku. V otvorenom liste ministrovi sa komora zároveň ostro ohradzuje voči jeho tvrdeniam na adresu poľovníkov o ich údajnom záujme a spôsobe odstrelu medveďov.

Komora ďalej uvádza, že stavy medveďov na Slovensku nie sú v dôsledku pretrvávajúcich aktivít niektorých mimovládnych organizácií v súčasnosti regulované a problémy s rastom početnosti medveďa hnedého na Slovensku sa “pomaly, ale isto prenášajú na celú občiansku spoločnosť”. Stavy medveďa hnedého by sa podľa komory mali každoročne objektívne vyhodnocovať a v záujme komfortu využívania ekosystémových služieb obyvateľstvom primerane regulovať.

Súčasťou listu je opakovaná výzva pre Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR, aby požiadalo o vyňatie medveďa hnedého zo zoznamu prísne chránených druhov a požiadalo o jeho zaradenie do zoznamu chránených druhov, ktoré je možné manažovať.

Komora ďalej žiada, aby minister “za svoju prípadnú pretrvávajúcu nečinnosť v oblasti regulácie početných stavov medveďa hnedého v problémových oblastiach vzal na seba plnú osobnú zodpovednosť za prípadnú ujmu na zdraví alebo živote každého občana, ktorá preukázateľne nastane v dôsledku neustále rastúcej hustoty populácie medveďa hnedého na Slovensku”. Výzva ministrovi sa týka aj prijatia zástupcov SPK a deklarovania, že považuje odbornú poľovnícku verejnosť pri riešení aktuálnych problémov za partnerov, a nie za nepriateľov.

MŽP SR už predtým informovalo, že minister Budaj sa na nedeľňajšom (30. 8.) brífingu vyjadrí k aktuálnej situácii s medveďmi v Tatrách.

- Reklama -