Cichanovská: Bielorusi už nedovolia Lukašenkovi zaobchádzať s nimi ako predtým

0
Svitlana Cichanovská. Foto. TASR/AP

Bielorusi nedovolia prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, aby s nimi zaobchádzal rovnako ako predtým, uviedla v sobotu bieloruská opozičná líderka Sviatlana Cichanovská. Podľa nej Lukašenko bude musieť skôr či neskôr odísť.

Cichanovská v rozhovore pre agentúru Reuters ďalej povedala, že prijíma mnoho telefonických hovorov od svetových lídrov vrátane Británie a Nemecka, ale že ich žiada len o podporu bieloruskej verejnosti a rešpektovanie suverenity krajiny.

Cichanovská dodala, že v susednej Litve, kde sa v súčasnosti zdržiava, sa cíti bezpečne, a že je obklopená osobnými strážcami. K svojej bezpečnosti však odmietla uviesť ďalšie podrobnosti.

V Bielorusku sa 9. augusta konali v poradí šieste prezidentské voľby od vyhlásenia nezávislosti tejto krajiny v roku 1991. Podľa konečných výsledkov v nich so ziskom 80,10 percenta hlasov vyhral súčasný prezident Lukašenko. Jeho hlavná súperka Cichanovská skončila s 10,12 percentami.

Po zverejnení výsledkov volieb vypukli v Minsku a ďalších bieloruských mestách masové protesty, voči ktorým najmä v prvých dňoch tvrdo zasiahli bezpečnostné zložky.

OSN v piatok vyjadrila “vážne znepokojenie” nad tým, že bieloruské orgány stále zadržiavajú viac ako 100 účastníkov protestov, hoci ďalšie tisíce už prepustili na slobodu. Pôvodne bolo zatknutých až okolo 6000 ľudí.

Cichanovská opustila Bielorusko 11. augusta.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu