sobota, 6 marca, 2021
-0.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Lukašenko vymenoval Golovčenka za staronového premiéra krajiny

Lukašenko vymenoval Golovčenka za staronového premiéra krajiny

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko opätovne vymenoval Romana Golovčenka za premiéra krajiny. Informovala o tom v stredu tlačová agentúra TASS s odvolaním sa na miestnu tlačovú agentúru Belta, ktorá vo svojej správe citovala z príslušného prezidentského dekrétu.

Všetci členovia predchádzajúcej vlády si zachovali svoje pozície aj v novom kabinete, a to vrátane ministrov zahraničných vecí, vnútra i obrany.

V Bielorusku sa konali prezidentské voľby 9. augusta. Podľa ústrednej volebnej komisie získal úradujúci prezident Lukašenko 80,1 percenta hlasov, zatiaľ čo jeho hlavnú rivalku, opozičnú kandidátku Sviatlanu Cichanovskú podporilo iba 10,1 percenta voličov.

Vláda pod vedením Golovčenka podala po zvolení staronového lídra demisiu 17. augusta, pričom všetci jej členovia boli poverení vykonávať svoje povinnosti až dovtedy, kým prezident nezloží nový kabinet.

Golovčenkova vláda fungovala pred prezidentskými voľbami iba vyše dvoch mesiacov; vytvorená bola 4. júna.

Členské štáty Európskej únie neuznávajú výsledok prezidentských volieb v Bielorusku, oznámila v stredu nemecká kancelárka Angela Merkelová. Uviedla, že nedávne voľby v krajine neboli “ani slobodné, ani spravodlivé a z toho dôvodu výsledok týchto volieb nemožno uznať”.

Kancelárka zároveň odsúdila “brutálne násilie” voči pokojným demonštrantom v tejto krajine.

Predseda Európskej rady Charles Michel v stredu po videosummite uviedol, že EÚ čoskoro zavedie “značné množstvo” sankcií voči Bielorusku z dôvodu zmanipulovania volieb a násilného potláčania protestov v krajine.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 319,582 +2,423 Dnes Úmrtí 7,665 +105 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 56,617 Last updated: 5. marca 2021 - 23:57 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky