Libanon zaznamenal rekordný nárast prípadov COVID-19

0
Pohľad na materiálne škody po masívnych výbuchoch v prístave zo 4. augusta, v libanonskom hlavnom meste Bejrút. Foto: TASR/AP

Libanon, zápasiaci s následkami ničivého výbuchu v bejrútskom prístave, ktorý si 4. augusta vyžiadal takmer 180 obetí a vyše 6000 zranených, zaznamenal rekord v počte nových prípadov ochorenia COVID-19, informovala v nedeľu agentúra AP.

Podľa nej sa počet potvrdených prípadov ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus SARS-CoV-2, zvýšil za posledných 24 hodín o 439 na celkovo 8881. Nákaze podľahlo za posledný deň ďalších 6 ľudí, čím celkový počet obetí v krajine s populáciou 5 miliónov obyvateľov stúpol na 103.

Denný počet prípadov koronavírusu bol na vzostupe už pred explóziou, ktorá pre mnohých sťažila dodržiavanie pravidiel spoločenského odstupu. Explózia a následná tlaková vlna poškodili rozsiahle oblasti mesta, bez strechy nad hlavou zostalo takmer 300 000 obyvateľov. Hovorca európskej pobočky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tarik Jašarevič začiatkom týždňa varoval, že veľké množstvo Libanončanov, ktorí po explózií nemajú kde bývať, môže prispieť k zrýchleniu šírenia nákazy.

Libanonské zdravotníctvo zasiahla pandémia koronavírusu uprostred prehlbujúcej sa hospodárskej krízy. Výbuch v centre Bejrútu vyradil z prevádzky najmenej tri nemocnice v hlavnom meste a výrazne tak zvýšil tlak na tie, ktoré stále fungujú.

- Reklama -