Majetkové priznania verejných funkcionárov zverejnia neskôr

0
Ilustračné foto, peniaze (Autor: iStock)

Majetkové priznania verejných funkcionárov ešte nezverejnili, tento rok sa očakáva ich zverejnenie až na jeseň. Dôvodom je približne trojnásobne vyšší počet v porovnaní s minulými rokmi. Potvrdil to predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií Richard Raši (nezaradený).

Raši vysvetlil, že zoznam funkcionárov, ktorí musia podať priznanie výboru, sa rozšíril po tom, ako nadobudla účinnosť novela zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov. Vzhľadom na vyšší počet priznaní teda predpokladá, že by sa mohli zverejniť na webe NR SR v októbri alebo novembri.

Majetkové priznania museli verejní funkcionári podať do 30. apríla, a to aj bývalí členovia vlády, ktorí v parlamentných voľbách neobhájili mandát. Majetkovými priznaniami poslancov sa zaoberá výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, ten ich skontroluje a zverejní. Pre neskoré podanie hrozí poslancom pokuta vo výške mesačného platu. Podľa zákona im hrozí pokuta aj v prípade, ak v oznámení uvedú nepravdivé alebo neúplné údaje, a to vo výške trojnásobku mesačného platu.

Povinnosť podať majetkové priznanie sa týka prezidenta SR, poslancov NR SR, členov vlády, štátnych tajomníkov, vedúcich ústredných orgánov štátnej správy, sudcov Ústavného súdu SR, predsedu a podpredsedov Najvyššieho súdu SR, členov Súdnej rady SR, generálneho prokurátora či verejného ochrancu práv. Majetkové priznanie musia podľa zákona podať napríklad aj náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR, riaditeľ SIS, rektori verejných vysokých škôl či šéfovia Železníc Slovenskej republiky.

- Reklama -